Pokrzywka okazała się rakiem. Amputowano jej nogę

2022-07-29 14:27

Informacja o chorobie była szokiem dla Mitery Balkaran. 32-latka zauważyła na swojej nodze guzek, który okazał się rzadkim rakiem. W wyniku rozwoju nowotworu lekarze musieli amputować kobiecie nogę. Dziś zastanawia się, czy gdyby nowotwór zdiagnozowano wcześniej, udałoby się uratować kończynę.

Pokrzywka okazała się rakiem. Amputowano jej nogę
Autor: Getty Images

Od początku kobieta była zaniepokojona nietypowym guzkiem, jaki odkryła na swojej nodze. Uznała, że warto, by zobaczył go specjalista. Miltery zapisała się do lekarza rodzinnego.

Lekarz obejrzał guzek i powiedział, że to nic groźnego. Balkaran opuściła gabinet z myślą, że to tylko pokrzywka, która jest skutkiem stresu. Sześć tygodni później zauważyła, że guzek urósł.

Kobieta straciła czucie w nodze. Wtedy zdecydowała, że pójdzie do innego lekarza. Specjalista zalecił badanie USG i rezonans magnetyczny. Badania ujawniły, że zdiagnozowano u niej mięsaka tkanek miękkich, a dokładnie niezróżnicowanego mięsaka pleomorficznego (UPS).

"Nigdy nie myślałam o amputacji"

32-latka została zdiagnozowana w sierpniu 2021 r. i udało się jej wygrać z chorobą. Niestety, niecały rok później nowotwór powrócił i zaatakował z podwójną siłą. Kobieta potrzebuje agresywnej amputacji nogi, chemioterapii i operacji płuc.

Mitera tłumaczy: "Byłam w szoku. Poszłam na konsultację z najgorszymi scenariuszami w mojej głowie, ale nigdy nie myślałam o amputacji. Udało mi się zachować kamienną twarz, ale rozpłakałam się, gdy tylko wróciłam do domu po wizycie".

Po kilku dniach kobieta stwierdziła, że przed amputacją musi korzystać z życia i cieszyć się ostatnimi chwilami, kiedy ma obie kończyny, bo jej życie niedługo całkowicie się zmieni. - To był dla mnie emocjonalny rollercoaster. Patrzyłam na nogi wszystkich i myślałam, jakie mają szczęście - wyznała. Balkaran jest już po amputacji.

Do tej pory 32-latka zastanawia się, czy gdyby pierwszy lekarz potraktował jej obawy poważnie, nadal miałaby nogę. Nie ukrywa, że nic dla niej nie będzie już takie samo, a nowa normalność, będzie czymś zupełnie innym. Teraz czeka ją 18-tygodniowa chemioterapia, a potem operacja usunięcia guzów i dopiero później rehabilitacja oraz ćwiczenia z protezą nogi.

Rezonans magnetyczny

To rzadki nowotwór

Niezróżnicowany mięsak pleomorficzny (UPS) to rzadki typ nowotworu, który zaczyna się głównie w tkankach miękkich ciała. Zazwyczaj guzy pojawiają się na nogach lub rękach. Rzadziej diagnozuje się je w przestrzeni zaotrzewnowej.

Wcześniej nazywano go złośliwym włóknistym mięsakiem histiocytarnym. Charakterystyczną cechą tego nowotworu jest to, że jego komórki rosną w wielu kształtach i rozmiarach, a pod mikroskopem nie wyglądają, jak tkanki ciała, w których się rozwijają.

Leczenie tego nowotworu zazwyczaj zależy od jego lokalizacji. Najczęściej obejmuję operację, radioterapię i leczenie farmakologiczne.