PiS obiecuje darmowe leki. Kto skorzysta?

2023-05-14 16:47

Dla kogo darmowe leki? Jarosław Kaczyński, lider partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), przedstawił w niedzielę, 14 maja 2023, trzy kluczowe propozycje, które mają stanowić fundamenty programu wyborczego partii na zbliżające się wybory. Jednym z głównych postulatów, który wyróżniał się spośród nich, było wprowadzenie darmowych leków.

PiS obiecuje darmowe leki. Kto skorzysta?
Autor: Getty Image

PiS obiecuje darmowe leki. Kto na tym skorzysta?

Niedziela, 14 maja 2023, była drugim dniem konwencji "Programowy UL Prawa i Sprawiedliwości" w Warszawie. Podobnie jak w sobotę, głównym wydarzeniem programu była przemowa prezesa partii, Jarosława Kaczyńskiego. W tym artykule skupimy się na drugim dniu konwencji i kluczowym wystąpieniu prezesa.

Podczas konwencji "Ul programowy", zorganizowanej przez Prawo i Sprawiedliwość, padły obietnice dotyczące dalszych planów socjalnych partii. W swoim wystąpieniu Jarosław Kaczyński podzielił się informacjami na temat przyszłych inicjatyw, mających na celu poprawę warunków życia obywateli.

- Bezpłatne leki od 65. roku życia w bardzo krótkim czasie, oczywiście to wymaga pewnych rozwiązań prawnych i budżetowych, ale sądzę, że można też powiedzieć, że nowy rok to będzie początek tej sytuacji, ale także bezpłatne leki dla dzieci, młodzieży do 18. roku życia - obiecał Jarosław Kaczyński.

Darmowe leki dla seniorów oraz dzieci i młodzieży. Co jeszcze obiecał Jarosław Kaczyński?

Przewodniczący partii PiS, ogłosił również, że począwszy od przyszłego roku, świadczenie 500 Plus zostanie zwiększone do kwoty 800 złotych.

- Po pierwsze, od nowego roku 500 plus to będzie ciągle nazwa pamiętana, ale suma będzie już inna – 800 plus – stwierdził prezes PiS.

Kwestia waloryzacji programu 500 plus była omawiana w politycznych kuluarach od dłuższego czasu. Przedstawiciele rządzącego obozu nieustannie zapewniali, że nie planuje się żadnych zmian w kwocie tego świadczenia. Jednak ostatnie wydarzenia rzucają cień wątpliwości na te zapewnienia.

Ta inicjatywa zakłada, że pewne grupy społeczne będą mogły korzystać z tego przywileju, co ma mieć na celu poprawę dostępności i jakości opieki zdrowotnej w Polsce. Czy to realne?

- Deklaracje dotyczące leków to fikcja pod publikę. Mamy program Leki 75+, z którego nic nie wynika. Inna sprawa, że darmowe lub niskopłatne leki powinny dotyczyć wszystkich osób ciężko chorych, a nie dzieci i seniorów. Jak zwykle, populistyczne gadki zamiast systemowych rozwiązań - skomentował przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa Piotr Szumlewicz.

Sprawę skomentował także Jakub Kosikowski

- Z jednej strony darmowe leki dla osób po 65/do 18rż oznaczają, że mniej się będzie marnować pieniędzy w systemie (leczenie powikłań niebrania leków jest droższe niż leki) - napisał p.o. Rzecznika Prasowego Naczelnej Izby Lekarskiej.