Pierwszy kraj zezwolił na piątą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Powodem jest nowy wariant

2022-10-21 6:52

Kilkadziesiąt tysięcy nowych zakażeń dziennie i rosnąca liczba zgonów z powodu zakażeń koronawirusa skłoniła włoskie ministerstwo zdrowia do aktualizacji zaleceń w sprawie szczepień przeciw COVID-19. Włoscy eksperci rekomendują podawanie piątej dawki szczepionki - miałyby ją otrzymać osoby z określonych grup, które przyjęły już czwartą dawkę.

Pierwszy kraj zezwolił na piątą dawkę szczepionki na COVID-19. Powodem jest nowy wariant
Autor: Getty Images

Włochy są jednym z państw, które najmocniej dotknęła pierwsza fala pandemii COVID-19 - codziennie notowano tam po kilkaset zgonów - dlatego ten kraj jako jeden z pierwszych wprowadził surowe ograniczenia covidowe. Obecnie to pierwszy kraj na świecie, który rekomenduje podawanie piątej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

Piąta dawka szczepionki na COVID-19 - póki co nie dla wszystkich

Zalecenia w tej sprawie wydało Ministerstwo Zdrowia w opublikowanym właśnie okólniku. Resort zarekomendował, by piątą dawką zaszczepiły się osoby, które skończyły 80 lat, a także osoby przebywające w domach opieki i osoby ponad 60-letnie przewlekle chore, z osłabioną odpornością. Warunkiem jest uprzednie przyjęcie czwartej dawki co najmniej 120 dni wcześniej.

Czwarta dawka we Włoszech zalecana jest wszystkim osobom w wieku powyżej 60 lat, ale również wszystkim przewlekle chorym, niezależnie od wieku. Z danych wynika, że przyjęło ją jak dotąd niewiele ponad 19 proc. wszystkich zakwalifikowanych do szczepienia - stanowi to niespełna 6 proc. populacji całego kraju.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

We Włoszech znów rośnie liczba przypadków COVID-19

Liczba przypadków COVID-19 we Włoszech wzrasta. Ministerstwo Zdrowia podkreśliło, że notowany jest zarówno wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak i wzrost wskaźnika jego zakaźności - jest on wyższy, niż pułap epidemii, co ma związek z wyższą zakaźnością wariantu Omikron. Obecnie chorych przybywa w lawinowym tempie - codziennie po kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków zakażeń. Tylko ostatniej doby zmarły 93 osoby z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19.

Zdaniem ekspertów konieczne jest więc wzmocnienie ochrony przeciw ciężkim zachorowaniom na COVID-19, a także - jak zaznaczono w wydanym okólniku - "poszanowanie zasad najwyższej prewencji".

Ministerstwo Zdrowia zaapelowało również o jednoczesne szczepienie się przeciw COVID-19 i grypie. Z szacunkowych danych wynika bowiem, że tegoroczny sezon grypowy we Włoszech - podobnie jak prognozowane jest to w Polsce - może być znacznie cięższy od poprzednich. Prawdopodobna liczba osób, które zachorują  na grypę, szacowana jest w tym kraju na 6-7 milionów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki