Pele zmarł po długiej walce z rakiem jelita grubego. Ten nowotwór rozwija się po cichu

2022-12-29 21:40

W wieku 82 lat zmarł legendarny piłkarz, Brazylijczyk Pele. Bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność wielonarządowa wynikająca z nowotworu jelita - stwierdzono w raporcie medycznym. Uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii Pele od prawie dwóch lat walczył z rakiem jelita grubego. Ta podstępna choroba przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów i bywa wykrywana dopiero, gdy jest już za późno na skuteczne leczenie.

Pele nie żyje
Autor: AP PHOTO/FRANCOIS MORI, FILE Pele nie żyje. Chorował na raka jelita grubego

Pele, właściwie Edison Arantes do Nascimento, zmarł we czwartek 29 grudnia 2022 r o 15.27 czasu lokalnego w szpitalu w Sao Paulo w Brazylii. W szpitalu tym przebywał od końca listopada - przyczyną hospitalizacji była infekcja dróg oddechowych, problemy z oddychaniem oraz obrzęki.

Badania wykazały, że zmagający się z nowotworem jelita grubego piłkarz cierpi również na niewydolność serca. Po kilku dniach pobytu w placówce nastąpiło zaostrzenie choroby onkologicznej, zaś dziennik "Folha de S. Paulo" podał, że lekarze zdecydowali o zakończeniu chemioterapii i skierowali legendę futbolu na oddział paliatywny.

Jaki nowotwór zwiastuje krwawienie z odbytu?

Pele chorował na raka okrężnicy z przerzutami

Pele od lat zmagał się z problemami zdrowotnymi. Jeszcze w latach 70. XX wieku usunięto mu jedną nerkę. Od dłuższego czasu dokuczały mu biodra i prostata - z tego powodu miał problemy z chodzeniem i poruszał się na wózku inwalidzkim. W sierpniu ubiegłego roku przy okazji rutynowych badań wykryto u niego nowotwór jelita grubego, konkretnie guza okrężnicy.

Z jego powodu we wrześniu 2021 r. przeszedł operację - usunięto mu fragment jelita, jednak do publicznej wiadomości nie podano żadnych innych informacji. Wkrótce potem Pele rozpoczął chemioterapię. Leczenie jednak nie przyniosło spodziewanych efektów  - badania wykazały, że rak dał przerzuty m.in. do płuca i wątroby.

Piłkarz co jakiś czas zapewniał w mediach społecznościowych swoich fanów, że czuje się dobrze. Kilka dni temu jego stan gwałtownie się pogorszył. Jego córka Kely Nascimento zamieściła wtedy na Instagramie wzruszające zdjęcie, na którym trzyma w ramionach ojca leżącego na szpitalnym łóżku. "Jeszcze jedna noc razem" – głosił podpis. Dziś, informując o śmierci ojca, napisała: "Kochamy Cię nieskończenie, spoczywaj w pokoju".

Rak okrężnicy - co to za nowotwór?

Rak okrężnicy to nowotwór jelita grubego. Zarówno w Polsce jak i na świecie należy do jednych z najczęściej wykrywanych nowotworów złośliwych - w naszym kraju co roku wykrywanych jest ponad 18 tys. nowych przypadków. Zazwyczaj atakuje w 6-7 dekadzie życia, jego ofiarami częściej padają mężczyźni. W początkowym stadium może nie dawać objawów - te pojawiają się zwykle dopiero, gdy rak jest już zaawansowany. Wówczas pojawiają się takie dolegliwości jak:

  • silny ból brzucha
  • zmiana rytmu wypróżnień
  • biegunki
  • zaparcia
  • krew w stolcu
  • utrata masy ciała
  • zmęczenie i osłabienie
  • ołówkowate stolce.

Nowotwór ten często wykrywany jest dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy jest już zbyt późno na skuteczne leczenie. Dlatego każdy, kto skończył 50 lat powinien wykonać profilaktyczną kolonoskopię - osoby, których rodzice lub najbliżsi krewni chorowali na ten nowotwór powinny wykonać ją wcześniej.