Benedykt XVI ma niewydolność nerek, to "nieoficjalna diagnoza". Z czym wiąże się ten stan?

2022-12-29 9:07

Pojawiają się kolejne doniesienia na temat stanu zdrowia emerytowanego papieża Benedykta XVI. Zdaniem amerykańskiego watykanisty Edwarda Pentina cierpi on na niewydolność nerek, która pogarsza się z godziny na godzinę. Informację o tym, że emerytowany papież może mieć niewydolne nerki podała również gazeta katolicka "National Catholic Register".

Benedykt XVI w 2014 roku
Autor: AP PHOTO/ANDREW MEDICHINI Benedykt XVI w 2014 roku. Emerytowany papież cierpi na niewydolność nerek?

We środę 28 grudnia rano papież Franciszek w trakcie audiencji generalnej wyjawił, że Benedykt XVI "jest bardzo chory". Po zakończeniu audiencji odwiedził zaś swojego 95-letniego poprzednika, który od czasu rezygnacji w 2013 r mieszka w budynku dawnego klasztoru w Ogrodach Watykańskich.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że mógł mu udzielić ostatniego namaszczenia. Kilka godzin później dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni w przekazanym oświadczeniu poinformował, że w ostatnich godzinach stan zdrowia Benedykta XVI znacząco się pogorszył - tłumaczono to jego podeszłym wiekiem. W oświadczeniu Bruni napisał, że sytuacja jest pod kontrolą, a emerytowany papież jest pod stałą i czujną opieką lekarzy.

Po tym komunikacie nie pojawiły się już żadne oficjalne wieści z Watykanu. 

Sprawdź, jak dbać o nerki

Benedykt XVI cierpi na niewydolność nerek?

Sytuacja jest jednak bardzo poważna, a media i agencje prasowe podają kolejne "nieoficjalne" informacje o stanie zdrowia byłego papieża. We środę 28 grudnia wieczorem agencja informacyjna AFP podała, powołując się na źródło watykańskie, że zawodzą istotne funkcje organizmu 95-latka - w tym jego serce.

Z kolei amerykańska gazeta katolicka "National Catholic Register" podała, że Benedykt XVI prawdopodobnie ma niewydolność nerek. Taką samą informacją podzielił się watykanista Edward Pentin, powołując się na anonimowe źródło z Watykanu.

Niewydolność nerek - co to za choroba?

Niewydolność nerek jest bardzo niebezpieczna. Niewydolne nerki niedostatecznie oczyszczają krew, a także za słabo usuwają wodę, przez co we krwi jest zbyt wysokie stężenie toksyn i produktów przemiany materii. Zbyt słabo oczyszczona krew dociera do każdej tkanki i wszystkich narządów organizmu, zaburzając ich pracę.

Daje to charakterystyczne objawy, takie jak rzadkie oddawanie moczu, obrzęki, problemy z ciśnieniem tętniczym. Zaawansowanej postaci tej choroby towarzyszy wiele objawów - chorzy miewają napady duszności, zespół niespokojnych nóg, zadyszkę, świąd skóry, zaburzenia widzenia czy bóle za mostkiem sugerujące zawał serca.

Ostra niewydolność nerek pojawia się nagle, z kolei przewlekły typ tej choroby może latami rozwijać się w ukryciu, co prowadzi do nieodwracalnej utraty funkcji nerek.