Niepokojące doniesienia o stanie Benedykta XVI: "Jest bardzo chory"

2022-12-28 12:15

Smutne wieści z Watykanu. Podczas audiencji generalnej, która miała dziś miejsce, papież Franciszek zaapelował o modlitwę za byłego papieża, Benedykta XVI. "Chciałbym prosić was wszystkich o specjalną modlitwę za papieża emeryta Benedykta, który w milczeniu wspiera Kościół. Pamiętajmy o nim. Jest bardzo chory" - powiedział.

Niepokojące doniesienia o stanie Benedykta XVI: Jest bardzo chory
Autor: L'OSSERVATORE ROMANO/POOL PHOTO VIA AP Niepokojące doniesienia o stanie Benedykta XVI: "Jest bardzo chory"

Benedykt XVI, czyli Joseph Aloisius Ratzinger został papieżem w kwietniu 2005 roku, po śmierci Jana Pawła II. W dniu wyboru miał 78 lat i był najstarszą osobą wybraną na papieża od czasów Klemensa XII. W 2013 roku podjął decyzję o przejściu na emeryturę

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do neurologa?

Stan zdrowia Benedykta XVI jest bardzo poważny? Watykan nie komentuje

Słowa papieża Franciszka wywołały lawinę spekulacji dotyczących stanu zdrowia Benedykta XVI. Obecna głowa Kościoła wzywa do modlitwy:

"Chciałbym prosić was wszystkich o specjalną modlitwę za papieża emeryta Benedykta, który w milczeniu wspiera Kościół. Pamiętajmy o nim. Jest bardzo chory. Proszę Was o modlitwę do Boga, by go pocieszył i wspierał w jego świadectwie miłości Kościoła do samego końca" - powiedział.

Agencja Reutersa próbowała skontaktować się z przedstawicielami Watykanu celem uzyskania komentarza na temat stanu zdrowia emerytowanego papieża. "Telefony w jego rezydencji nie są odbierane" - poinformowano jedynie. 

Na co choruje Benedykt XVI?

Benedykt XVI od wielu lat cierpi na postępujący paraliż, przez który musi poruszać się na wózku. Postępujący paraliż to stopniowa degeneracja połączeń nerwowych, których zadaniem jest stymulowanie ruchu mięśni. To właśnie z powodu pogarszającego się stanu zdrowia, Benedykt XVI miał w 2013 roku podjąć decyzję o rezygnacji z posługi biskupa Rzymu.

Poprzednik papieża Franciszka niezwykle rzadko był w ostatnich latach widywany publicznie. Od momentu przejścia na emeryturę zamieszkuje w domu w Ogrodach Watykańskich. Ostatnie zdjęcia Benedykta XVI pojawiły się w mediach społecznościowych na początku grudnia br. Fotografie nie pozostawiają złudzeń, że jego stan jest bardzo poważny - jest na nich na zmęczony, schorowany i wychudzony.

Ostatnie zdjęcie Benedykta XVI