Papież Franciszek trafił do szpitala. Potrzebna będzie pilna operacja

2023-06-07 11:02

Niepokojące wieści docierają z Watykanu. Papież Franciszek trafił do szpitala i czeka go operacja. Już wiadomo, że spędzi w placówce kilka dni. Decyzja o hospitalizacji była poprzedzona badaniami lekarskimi, które duchowny miał w minionych dniach.

 Papież Franciszek trafił do szpitala. Potrzebna będzie pilna operacja
Autor: AP PHOTO/ANDREW MEDICHINI Papież Franciszek trafił do szpitala. Potrzebna będzie pilna operacja

Watykan nie informował wcześniej o szczegółach badań papieża. 86-latek wydawał się być w dobrej formie podczas ostatniej audiencji na Placu św. Piotra, ale jego stan na tyle zaniepokoił lekarzy, że podjęli decyzję o hospitalizacji i przeprowadzeniu zabiegu pod narkozą.

Papież Franciszek potrzebuje operacji

Po audiencji papież Franciszek pojechał do szpitala, gdzie przeszedł szereg badań. Głowa Kościoła rzymskokatolickiego potrzebuje zabiegu w znieczuleniu ogólnym. 86-latek przejdzie laparotomię.

Rzecznik Watykanu Matteo Bruni potwierdził, że operacja jest konieczna ze względu na przepuklinę rozetną, która powoduje bolesne objawy. Potem będzie jeszcze hospitalizowany przez kilka dni. Z kolei dziennik "Il Fatto Quotidiano" donosi, że papież ma niedrożność jelit.

Problemy zdrowotne papieża Franciszka

Już dwa lata wcześniej 86-latek miał operację jelita grubego. Wówczas przyczyną problemów zdrowotnych było ciężkie zwężenie uchyłka okrężnicy. Specjaliści podjęli decyzję o usunięciu kawałka jelita.

Pod koniec marca br. papież przebywał w tym samym szpitalu, w którym znajduje się aktualnie. Wtedy przyczyną hospitalizacji było zapalenie oskrzeli. Placówkę opuścił 1 kwietnia.

W młodości papież Franciszek przeszedł również zabieg usunięcia części płuca. Od ponad roku - ze względu na problemy z kolanami - porusza się przy pomocy wózka inwalidzkiego lub chodzika. Choruje również na rwę kulszową.

Kiedy wykonuję się laparotomię?

Laparotomia to zabieg, którego celem jest dostanie się do wnętrza jamy brzusznej. Przede wszystkim stosuje się ją w przypadku chorób przewodu pokarmowego. Operacja może być wykonywana w celach leczniczych, ale i diagnostycznych. Laparotomię stosuję np. w przypadku chorób takich jak rak trzustki, rak jelita grubego, perforacje przewodu pokarmowego, zapalenie wyrostka robaczkowego czy powikłaniach po przebytym zapaleniu trzustki.

Rak jelita grubego