Pan Jan nie widział przez 40 lat. Polscy lekarze w dobę przywrócili mu wzrok

2023-07-07 11:26

Postęp medycyny ratuje życie oraz je wydłuża, a przypadek taki jak ten pokazuje, że pozwala nawet odzyskać wzrok. Pan Jan stracił ten zmysł 40 lat temu, ale dzięki lekarzom z Mazowsza mężczyzna znowu widzi. To pierwszy taki zabieg przeprowadzony w województwie mazowieckim, który jest refundowany.

Pan Jan nie widział przez 40 lat. Polscy lekarze w dobę przywrócili mu wzrok
Autor: TELEEXPRESS EXTRA Pan Jan nie widział przez 40 lat. Polscy lekarze w dobę przywrócili mu wzrok

To pierwszy taki zabieg na Mazowszu, który przeprowadzono w Klinice Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego. Na razie to jedyny ośrodek w województwie mazowieckim, w którym przeprowadza się zabieg wszczepienia keraoprotezy. Właśnie za pomocą tej operacji, lekarze przywrócili wzrok pacjentowi, któremu wypadek odebrał zmysł na kilkadziesiąt lat.

Pierwsza taka operacja na Mazowszu

Pan Jan stracił wzrok 40 lat temu. Przyczyną utraty zmysłu był wypadek w pracy. Choć lekarze wielokrotnie przeszczepiali mu rogówkę, operację nie przynosiły efektu. Dopiero eksperci z WIM przywrócili mu wzrok.

Choć zabieg odbył się Klinice Okulistyki WIM - Państwowego Instytutu Badawczego jeszcze pod koniec kwietnia, o jego efektach mówi się dopiero dzisiaj. Lekarze przeprowadzili pierwszy zabieg wszczepienia keratoprotezy Boston Snap-On TYPE 1 w tej placówce. Zespołem specjalistów kierowali płk. prof. Marek Rękas oraz prof. Dariusz Dobrowolski.

- Tego typu operacje protezy rogówki - bo to jest taka proteza rogówki - wykonuje się u pacjentów, którzy są niewidomi z powodów rogówkowych, czyli na przykład po oparzeniu, po wielokrotnych przeszczepach, które się odrzuciły - tłumaczył w TVP3 Warszawa prof. Marek Rękas, krajowy konsultant ds. okulistyki i kierownik Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 3 Okulistyka

Lekarze przywrócili wzrok pacjentowi po 40 latach

Pan Jan już dobę po operacji mógł rozpoznawać przedmioty i kształty. - Ja swoją rękę widzę – powiedział w rozmowie z Teleexpressem pacjent, który nie krył szoku. W wojewódzkie mazowieckim tylko Wojskowy Instytut Medyczny wszczepia keratoprotezy, a w skali kraju jest to drugi ośrodek po Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

Zabieg jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. - Implantacja sztucznej rogówki, jaką jest keratoroteza, jest jedyną szansą na przywrócenie użytecznej ostrości wzroku w schorzeniach rogówki, gdzie brak jest możliwości wykonania skutecznego przeszczepu rogówki z wykorzystaniem tkanki od dawcy. Dotyczy najtrudniejszych przypadków pacjentów, którzy w wyniku urazu bądź choroby rogówki utracili obuoczne użyteczne widzenie – podkreślono w komunikacie placówki.

- Wprowadzenie implantacji keratoprotezy do zakresu procedur Kliniki Okulistyki WIM-PIB znacząco zwiększy możliwości transplantacyjne naszej Kliniki, a tym samym zapewni rozszerzenie możliwości terapeutycznych o pacjentów, którzy do tej pory nie mogli uzyskać takiej procedury w naszym województwie – zaznacza WIM.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki