Orzechy i oleje roślinne - mogą obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci?

2021-10-14 10:59

Dieta bogata w orzechy, nasiona i oleje roślinne to brak problemów ze zdrowiem i znacznie niższe ryzyko przedwczesnej śmierci. Jest to wniosek najnowszych badań, który ukazał się na łamach czasopisma „British Medical Journal”.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Teheranie dokonał przeglądu badań dotyczących oceny wpływu diety na śmiertelność. Dane medyczne pochodziły z lat 1991-2021 od 1,3 mln pacjentów (głównie z krajów zachodnich). Odnotowano około 198 113 zgonów, z czego 62 773 z powodu chorób układu krążenia i 65 954 z powodu raka.

Podczas analizy uczeni byli szczególni zainteresowani, jakie efekty spożywania daje kwas alfa-linolenowy (ALA) inaczej omega-3. Podstawowym źródłem kwasów z grupy omega-3 są rośliny i produkty pochodzenia roślinnego (m.in. oleje roślinne, orzechy włoskie, nasiona, soja czy siemię lniane).

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do dietetyka?

Czy warto spożywać omega-3?

W opinii naukowców warto dbać w diecie o zawartość kwasu omega-3. Okazało się, że osoby spożywające około 1,6 g kwasów omega-3 dziennie była o 10 proc. mniej narażone na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny w porównaniu z tymi, które przyjmowały mniejsze ilości – około 0,7 g.

Zdaniem naukowców liczba zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych była niższa wśród osób, które stosowały dietę o dużej zawartości orzechów i innych produktów bogatych w omega-3.

Wyniki badania pokazują też, że ryzyko przedwczesnej śmierci spada o 5 proc., jeśli spożycie kwasu omega-3 wzrasta o 1g dziennie (czyli około jednej łyżki oleju rzepakowego).

To nie wszystkie wnioski, jakie wysunęli badacze. Według uczonych spożywanie za dużej ilości kwasu omega-3 może mieć związek z wyższym ryzykiem zgonu z powodu choroby nowotworowej.  

Naukowcy podzielili się wnioskami badań na łamach czasopisma „British Medical Journal”. Zaznaczyli jednak, że potrzebne są kolejne badania, aby w pełni potwierdzić związek między spożywaniem kwasu omega -3 a ryzykiem przedwczesnej śmierci.

Źródło: Sina Naghshi, Dagfinn Aune, Joseph Beyene, Sara Mobarak, Masoomeh Asadi, Omid Sadeghi, "Dietary intake and biomarkers of alpha linolenic acid and risk of all cause, cardiovascular, and cancer mortality: systematic review and dose-response meta-analysis of cohort studies", dostęp do badania: 14.10.2021. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.