Śpisz i chudniesz? Nowa metoda leczenia cukrzycy w fazie testów

2022-06-22 12:22

Naukowcy testują nową technologię snu. Polega ona na ograniczeniu tlenu w czasie nocnego spoczynku. Eksperci twierdzą, że ten sposób może pomóc schudnąć osobom z cukrzycą, które mają problemy z ćwiczeniami.

Mężczyzna śpi w łóżku
Autor: Getty Images

Naukowcy z University of Portsmouth testują nowe namioty tlenowe w celu sprawdzenia czy oddychanie mniejszą ilością tlenu może pomóc osobom z cukrzycą typu 2 zrzucić zbędne kilogramy podczas snu.

Namioty redukują poziom tlenu do poziomu zbliżonego do powietrza żyjącego na dużych wysokościach. Eksperci uważają, że może to spowodować utratę wagi, ponieważ hamuje apetyt.

"Choć możliwe jest zrzucenie wagi i obniżenie poziomu glukozy we krwi poprzez zmiany diety i zwiększenie aktywności fizycznej, istnieje szereg czynników i barier, które utrudniają niektórym osobom wprowadzenie tych zmian w stylu życia" - tłumaczy dr Shepherd. Dlatego też naukowcy wychodzą naprzeciw osobom cierpiącym na tę chorobę i szukają skutecznych sposobów zrzucenia zbędnych kilogramów.

Już cześniejsze badania wykazały, że niedotlenienie — niski poziom tlenu w organizmie — może zmniejszać apetyt i wpłynąć na spalanie większej ilości kalorii u osób z cukrzycą typu 2. Dlatego też badacze postanowili przetestować to założenie, umieszczając osobę chorą w namiocie, który ogranicza dostęp do tlenu.

Mężczyzna pod namiotem tlenowym
Autor: Źródło: dailymail.co.uk

Czy namioty tlenowe mogą zaszkodzić?

Obecne terapie cukrzycy typu 2 obejmują tabletki, które można przyjmować po posiłkach w celu regulacji poziomu glukozy oraz zastrzyki z insuliny, jeśli inne leki już nie działają.

Naukowcy nie są jeszcze pewni, dlaczego niedotlenienie pomaga w utracie wagi, jednak jedna z teorii głosi, że zmniejszenie spożycia tlenu do poziomu, jaki osiągają ludzie w samolocie lub na dużych wysokościach, zmusza organizm do cięższej pracy podczas oddychania, co powoduje spalanie większej ilości kalorii.

Jednak, aby dowiedzieć się, jaki wpływ ma korzystanie z takiego namiotu na cały organizm, potrzeba znacznie więcej badań. Z pewnościa jednak namioty tlenowe nie nadają się dla osób z problemami z oddychaniem lub bezdechem sennym.

Trwają testy nad nową metodą leczenia

Badacze przeprowadzą testy, które odbędą się w domach ochotników. Będą musieli oni spać w namiocie tlenowym ustawionym przez naukowców przez dwa 10-dniowe okresy. W jednym z okresów poziomy tlenu zostaną ustawione na 15%, czyli tak, jak dla pasażerów samolotów lub dla osób żyjących na dużych wysokościach. Dla porównania, normalne powietrze składa się z około 21% tlenu.

Wolontariusze będą proszeni o noszenie inteligentnych monitorów, prowadzenie dziennika żywności oraz oddawanie próbek krwi, moczu i kału do badania.

Przeprowadzane będą również analizy składu ciała i badania poziomu glukozy we krwi.

W ten sposób naukowcy dostaną dane, które pomogą im zrozumieć wpływ namiotów tlenowych na zdrowie i odchudzanie.

"Istnieje już całkiem sporo dowodów z innych badań, które pokazują, że niedotlenienie poprawia kontrolę poziomu glukozy we krwi i prowadzi do utraty wagi" mówi dr Ant Shepherd, fizjolog.

"Nie jesteśmy do końca pewni, dlaczego tak się dzieje, ale uważamy, że prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że pomaga spalić więcej kalorii, a apetyt zostaje stłumiony, dzięki czemu ludzie nie czują się tak głodni" - dodaje.

Zdrowo Odpytani, odc. 1 Cukrzyca