Oglądasz horror? Naukowcy: złap ukochaną osobę za rękę!

2021-09-16 18:02

Walczysz z nocnymi koszmarami po obejrzeniu horroru? Naukowcy mają dobrą wiadomość! Według nich podczas oglądania horroru trzymanie się za ręce z ukochaną osobą może znacząco obniżyć poziom odczuwanego lęku.

Grupa amerykańskich naukowców postanowiła zmierzyć u kinomanów poziomu hormonu stresu. Do udziału w badaniu zaangażowano 83 pary, którym puszczano krótkie klipy wideo (trwające od 31 do 78 sekund). Podzielono ich na dwie grupy: jedna oglądała horrory wspólnie, trzymając się za ręce, a druga odbyła seans w samotności.

Stres: jak go zwalczyć?

Uczestnicy oglądali następujące filmy: „Koszmar minionego lata” i „Koszmar kolejnego lata” oraz „Dziki Park Narodowy na Alasce”. Pierwsze dwa miały wywołać strach, a trzeci – stan neutralny. W międzyczasie wykonano im pomiar ciśnienia krwi oraz badanie ruchu gałek i odruchu źrenic za pomocą eye trackera.

Co pokazały wyniki? To, że warto trzymać bliską osobę za rękę, gdy oglądamy horrory – nie są one wtedy już takie straszne.

Ważne jest wsparcie emocjonalne

Główny autor badania, psycholog dr Tyler Graff z Brigham Young University w Utah powiedział, że „oglądanie horrorów wywołuje reakcję stresową”. Zadaniem horrorów jest obudzenie w nas lęku. Oglądając je, wiemy, że te wydarzenia są zmyślone. Natomiast podświadomość działa na pełnych obrotach – pojawiają się lęki, przez co myślimy, że fikcja może zmienić się  rzeczywistość.

Zauważono również, że niektóre pary okazywały sobie wsparcie, w momentach gdy na ekranie nagle pojawiały się przerażające sceny. Uczestnicy, którzy trzymali się wtedy za ręce, czuli się mniej zestresowani. Jak wyjaśnił dr Graff „otrzymanie wsparcia emocjonalnego może buforować fizjologiczne mechanizmy stresu”.  

Do tego wykazano, że kiedy osoby są zestresowane, to ich źrenice się rozszerzają. Według naukowców jest to reakcja na stresory i odpowiedź na reakcję „walcz lub uciekaj”. Podczas oglądania horroru naukowcy zauważyli, że uczestnicy wykazywali słabszą reakcję źrenicową na stres, jeśli otrzymali wsparcie emocjonalne od bliskiej osoby.

Według naukowców osoby zadowolone z relacji małżeńskiej i otrzymujące wsparcie emocjonalne, były znacznie mniej zestresowane podczas oglądania horroru.  

Źródło: Tyler C. Graff, Joseph R. Fitzgerald, Steven G. Luke, Wendy C. Birmingham „Spousal emotional support and relationship quality buffers pupillary response to horror movies”, badanie dostępne: 16.09.2021 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.