Odra w Europie - raport ECDC

2018-02-16 14:21 www.zaszczepsiewiedza.pl

Według ostatniego raportu European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC), w minionym roku w Europie zgłoszono 14 451 przypadków odry. Tymczasem w 2016 roku było to 4 643 przypadków. Wśród chorych aż 87 procent stanowiły osoby niezaszczepione, w tym dzieci. Dlaczego tak bardzo wystawiamy zdrowie swoje i najbliższych na niebezpieczeństwa związane z chorobami zakaźnymi?

Raport ECDC (Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) dotyczący odry ma dość alarmistyczny ton, bowiem obecnie notuje się coraz więcej zachorowań. Liczba przypadków odry w Europie w 2017 roku zwiększyła się trzykrotnie - wynika z raportu ECDC. W 30 krajach Unii Europejskiej odnotowano ponad 14 tysięcy przypadków zachorowania na odrę, co przyczynia się do wybuchu nowych epidemii. Z kolei od początku 2016 roku w krajach UE Centrum odnotowało 50 zgonów z powodu odry.

Aby zrealizować plan eliminacji odry w Europejskim Regionie WHO, konieczne jest zaszczepienie przeciwko odrze co najmniej 95 procent populacji. Z tym może być jednak spory – i wciąż narastający - problem. Dlaczego? Według ostatniego badania ECDC, wśród chorych, osoby nieszczepione stanowiły aż 87 procent. Natomiast wśród chorych w wieku 1-4 lat (jest to grupa docelowa powszechnych szczepień MMR w całej Europie) większość dzieci nie otrzymało szczepienia przeciwko odrze.

Co powoduje, że w świecie, w którym dostęp do rzetelnej wiedzy staje się coraz bardziej powszechny i tani, nie decydujemy się, by chronić swoich najbliższych przed skutkami powikłań poważnych chorób?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na nieszczepienie swoich dzieci, uzasadniając to rzekomą szkodliwością szczepionek. I to jest problem. Niestety decyzje o tym, by nie poddawać dzieci szczepieniom ochronnym podejmowane są coraz częściej na podstawie niezweryfikowanych naukowo informacji – pojawiających się w internecie anonimowych wpisów na forach dyskusyjnych, publikacji opartych na mitach, emocjach i skłonnościach do powtarzania nierzetelnych opinii. Według badania opinii publicznej, przeprowadzonego w październiku 2015 roku przez Millward Brown, internet jest pierwszym źródłem informacji o szczepieniach dla 18 procent badanych. Dopiero na drugim miejscu znalazły się informacje pochodzące od lekarza.

Rośnie liczba zachorowań na odrę w Europie! [#TOWIDEO]

Warto wiedzieć

Nierzetelnym źródłom wiedzy skutecznie przeciwstawia się akcja społeczna "Zaszczep się wiedzą" (Poradnikzdrowie.pl jest jej patronem medialnym), której głównym narzędziem jest strona internetowa www.zaszczepsiewiedza.pl, gdzie osoby stojące przed decyzją: szczepić, czy nie szczepić? mogą znaleźć najważniejsze informacje dotyczące szczepień, czy odpowiedzi lekarzy na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią, czyli nauką dotyczącą szczepień. Przygotowywane przy udziale autorytetów, merytoryczne informacje podane są w sposób przejrzysty i zrozumiały dla wszystkich. Po co szczepimy dziecko? Jak przygotować je do szczepienia, czy wreszcie, jakie są rodzaje szczepionek. Warto zapoznać się z tymi informacjami przy podejmowaniu decyzji o szczepieniu.
Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Centrum Medyczne Damiana, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

www.zaszczepsiewiedza.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE