Odra w Europie - raport ECDC

2018-02-16 14:21

Według ostatniego raportu European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC), w minionym roku w Europie zgłoszono 14 451 przypadków odry. Tymczasem w 2016 roku było to 4 643 przypadków. Wśród chorych aż 87 procent stanowiły osoby niezaszczepione, w tym dzieci. Dlaczego tak bardzo wystawiamy zdrowie swoje i najbliższych na niebezpieczeństwa związane z chorobami zakaźnymi?

Biopsja: rodzaje biopsji i przebieg badania
Autor: Getty Images

Raport ECDC (Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) dotyczący odry ma dość alarmistyczny ton, bowiem obecnie notuje się coraz więcej zachorowań. Liczba przypadków odry w Europie w 2017 roku zwiększyła się trzykrotnie - wynika z raportu ECDC. W 30 krajach Unii Europejskiej odnotowano ponad 14 tysięcy przypadków zachorowania na odrę, co przyczynia się do wybuchu nowych epidemii. Z kolei od początku 2016 roku w krajach UE Centrum odnotowało 50 zgonów z powodu odry.

Aby zrealizować plan eliminacji odry w Europejskim Regionie WHO, konieczne jest zaszczepienie przeciwko odrze co najmniej 95 procent populacji. Z tym może być jednak spory – i wciąż narastający - problem. Dlaczego? Według ostatniego badania ECDC, wśród chorych, osoby nieszczepione stanowiły aż 87 procent. Natomiast wśród chorych w wieku 1-4 lat (jest to grupa docelowa powszechnych szczepień MMR w całej Europie) większość dzieci nie otrzymało szczepienia przeciwko odrze.

Co powoduje, że w świecie, w którym dostęp do rzetelnej wiedzy staje się coraz bardziej powszechny i tani, nie decydujemy się, by chronić swoich najbliższych przed skutkami powikłań poważnych chorób?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na nieszczepienie swoich dzieci, uzasadniając to rzekomą szkodliwością szczepionek. I to jest problem. Niestety decyzje o tym, by nie poddawać dzieci szczepieniom ochronnym podejmowane są coraz częściej na podstawie niezweryfikowanych naukowo informacji – pojawiających się w internecie anonimowych wpisów na forach dyskusyjnych, publikacji opartych na mitach, emocjach i skłonnościach do powtarzania nierzetelnych opinii. Według badania opinii publicznej, przeprowadzonego w październiku 2015 roku przez Millward Brown, internet jest pierwszym źródłem informacji o szczepieniach dla 18 procent badanych. Dopiero na drugim miejscu znalazły się informacje pochodzące od lekarza.

Rośnie liczba zachorowań na odrę w Europie! [#TOWIDEO]

Epidemia odry w Polsce i na świecie
Warto wiedzieć

Nierzetelnym źródłom wiedzy skutecznie przeciwstawia się akcja społeczna "Zaszczep się wiedzą" (Poradnikzdrowie.pl jest jej patronem medialnym), której głównym narzędziem jest strona internetowa www.zaszczepsiewiedza.pl, gdzie osoby stojące przed decyzją: szczepić, czy nie szczepić? mogą znaleźć najważniejsze informacje dotyczące szczepień, czy odpowiedzi lekarzy na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią, czyli nauką dotyczącą szczepień. Przygotowywane przy udziale autorytetów, merytoryczne informacje podane są w sposób przejrzysty i zrozumiały dla wszystkich. Po co szczepimy dziecko? Jak przygotować je do szczepienia, czy wreszcie, jakie są rodzaje szczepionek. Warto zapoznać się z tymi informacjami przy podejmowaniu decyzji o szczepieniu.
Akcję społeczną „Zaszczep się wiedzą” wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Centrum Medyczne Damiana, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

www.zaszczepsiewiedza.pl