Odkurzanie zmniejsza ryzyko groźnej choroby. Wystarczą 4 minuty dziennie
Sprzątanie wychodzi na zdrowie – i to dosłownie. Wykonywanie prac domowych może zmniejszyć o jedną trzecią ryzyko zachorowania na raka. Australijscy badacze ostrzegli, że brak wysiłku za to powoduje fatalne skutki.
Prace domowe a ryzyko raka
Regularna aktywność fizyczna wpisuje się w zdrowy styl życia. Chroni przed wieloma chorobami przewlekłymi (m.in. otyłością, cukrzycą, chorobami serca) i przedwczesnym starzeniem się organizmu. Obowiązki domowe, na przykład odkurzanie czy mycie okien, to także intensywna forma ruchu, która przynosi wiele korzyści. Australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Sydney dowiedli, że sprzątanie może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby nowotworowej m.in. raka piersi, płuc i jelita.
Taki czterominutowy wysiłek w ciągu dnia powoduje zwiększenie tętna i szybkość oddechu, a przy regularnym stosowaniu poprawia kondycję i wytrzymałość. Badacze wskazali, że warto wykonywać energiczne prace domowe, nosić torby z zakupami i bawić się z dziećmi. Czynności te odbiją się pozytywnie na zdrowiu.
Zdaniem naukowców ich odkrycie jest po prostu "niezwykłe". - Zwiększenie intensywności codziennych zadań domowych o zaledwie cztery do pięciu minut dziennie wiąże się z ogólnym obniżeniem ryzyka zachorowania na raka – wyjaśnił jeden z autorów publikacji prof. Emmanuel Stamatakis.
Brak ruchu zwiększa ryzyko raka
W ramach tej obserwacji uczeni chcieli sprawdzić wpływ aktywnego trybu życia na ryzyko rozwoju choroby nowotworowej. Wzięło w nich udział 22 tys. osób. Każda z nich została wyposażona w urządzenie do śledzenia ruchu. Dzięki temu uczeni przez siedem lat mogli śledzić ich stan zdrowia. Jak pokazują dane, w międzyczasie około 2360 osób zachorowała na raka. Średnia wieku to 62 lata.
Z ustaleń badaczy wynika, że wykonywanie "energicznej, przerywanej aktywności fizycznej" przez 3,5 minuty w ciągu dnia może o 18 proc. zredukować ryzyko wszystkich nowotworów. Z kolei trening dłuższy o minutę jest w stanie obniżyć ryzyko aż o 32 proc. tych chorób.
- Dopiero zaczynamy dostrzegać potencjał technologii w śledzeniu aktywności i zrozumieniu, w jaki sposób niezbadane aspekty naszego życia wpływają na długoterminowe zdrowie – skomentował prof. Stamatakis. Dodał, że "potencjalny wpływ na profilaktykę raka i wiele innych skutków zdrowotnych jest ogromny".
Wyniki tej analizy zostały opublikowane w czasopiśmie JAMA Oncology.
Polecany artykuł: