Odkryto gen szczupłości!

2020-06-02 20:28 Magda Mazurek

Teraz naukowcy wiedzą, dlaczego niektórzy mogą jeść ile chcą i nie tyją. Wszystko za sprawą genów, a w zasadzie - jednego genu.

Gen o wdzięcznej nazwie ALK - Anaplastic Lymphoma Kinase odgrywa znaczącą rolę w przeciwdziałaniu przyrostowi masy ciała. Oznacza to po prostu, że odpowiada za to, czy jesteśmy szczupli!

Czytaj też: Oleje, które leczą: 15 olejów o wyjątkowych właściwościach

- Wszyscy znamy ludzi, którzy mogą jeść co chcą, nie ćwiczą, ale po prostu nie przybierają na wadze. Stanowią oni około jednego procenta populacji. Chcieliśmy zrozumieć dlaczego. Większość badaczy studiuje otyłość i genetykę otyłości. Odwróciliśmy to i postanowiliśmy sprawdzić „szczupłość”, odkrywając w ten sposób nowy obszar badań – mówi dr Josef Penninger, autor odkrycia.

Sprawdź czym jest choroba otyłości i jak się ją leczy!

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Cell”. Otóż naukowcy korzystając z danych biomedycznych z Estonii porównali kod genetyczny i profile kliniczne 47 102 osób w wieku od 20 do 44 lat. Wszystkie osoby były zdrowe, o szczupłej lub normalnej masie ciała.

Jednak zespół dr. Penningera nie poprzestał na porównywaniu ludzkich profili. Dzięki dalszym  badaniom odkryto mutację w genie ALK u osób szczupłych. Dotychczas o genie ALK było wiadomo, że często mutuje w kilku typach nowotworów i stwierdzono, że przyspiesza on ich rozwój. 

Kiedy zespół Penningera usunął gen ALK u myszy, zwierzęta stały się odporne na otyłość wywołaną dietą. Pomimo stosowania tego samego pokarmu i poziomu aktywności, myszy bez genu ALK ważyły mniej i miały mniej tkanki tłuszczowej. A to oznacza, że zrozumienie roli genu ALK daje nadzieję osobom cierpiącym na otyłość. 

Warto wiedzieć: Dieta śródziemnomorska: zasady, produkty wskazane, jadłospis

- Inhibitory ALK są już stosowane w leczeniu nowotworów, więc wiemy, że ALK można wykorzystywać w terapiach – mówi autor badania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE