Odkażanie miast. GIS podał wytyczne

2020-04-02 20:54 Ada Mazurek, GIS

Główny Inspektor Sanitarny wydał odpowiednie dyspozycje dotyczące odkażania przestrzeni publicznej. Samorządy będą czyścić miasta - Warszawa będzie sprzątana w nocy z 2 na 3 kwietnia.

W innych krajach, np. Hiszpanii, od dawna trwa odkażanie ulic. Myte są m. in. przystanki czy inne elementy przestrzeni publicznej, jak ławki. W Polsce takie działania stosowano w Rybniku (woj. śląskie):

- Odkażanie ławek i przystanków robimy płynami, które mają działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Kupiliśmy środki, które stosują służby drogowe w Hiszpanii; w Polsce, póki co, nie ma na ten temat żadnych wskazań, jak należy to robić - dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych Przemysław Grycman.

Polecamy: Szczepienie na gruźlicę kontra koronawirus: Nowy sposób zapobiegania chorobie

Jednak do tej pory nie było jasnych wytycznych jak myć ulice. Teraz są - Główny Inspektor Sanitarny wydał stosowane rozporządzenia. Jednocześnie rzecznik GIS-u Jan Bondar poinformował, że wytyczne dotyczą zalecanych środków używanych do odkażania, zalecanych miejsc i pory odkażania.

Sprawdźcie: Czy jesteś odporny na koronawirusa?

– Jest to techniczny dokument pomocny władzom samorządowym w wyborze odpowiedniego ośrodka do odkażania i jego stężenia. Rekomendowanymi miejscami, które w pierwszej kolejności powinny być odkażane, to przystanki autobusowe, miejsca przy szpitalach czy zakładach pracy oraz miejsca, gdzie wystąpiło zachorowanie na COVID-19 – powiedział Bondar.

Zobaczcie poniżej, jak wygląda takie mycie w Hiszpanii:

Zobaczcie także, jak do tej pory robiono to w Świętochłowicach. Tam już od dwóch tygodni Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych prowadzi dezynfekujące opryski ulic, chodników, przystanków, traktów pieszych czy okolic cmentarzy:

Na dezynfekcję ulic zdecydował się także Kraków, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania informowało, że dezynfekowane są najczęściej uczęszczane w tym mieście chodniki, place, przystanki autobusowe, przejścia dla pieszych czy kosze na śmieci.

W Warszawie odkażanie ulic odbędzie się w nocy z 2 na 3 kwietnia. Ratusz podał, że do czyszczenia ulic użyta zostanie woda ozonowana. 

A w filmie poniżej zobaczycie, jak robią to w innych krajach:

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE