Od zaburzeń snu po nadużywanie alkoholu. Tak wpływają na nas wydarzenia polityczne
To, co dzieje się na świecie ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu, jak na ludzką psychikę oddziałują ważne wydarzenia polityczne i społeczne.
Okazuje się, że duże wydarzenia polityczne i społeczne dramatycznie odbijają się na psychicznym zdrowiu społeczeństwa. Mogą zakłócać spokojny sen i pogarszać samopoczucie.
Jak polityka wpływa na naszą psychikę?
Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) postanowili sprawdzić, jak wydarzenia społeczno-polityczne mogą wpływać na zbiorowy sen, który warunkowany jest ogólnymi nastrojami panującymi w kraju, jakością samopoczucia i ilością spożycia alkoholu.
Odkrycia badaczy opublikowano niedawno w czasopiśmie "Sleep Health", a ich wyniki jasno wskazują, że wydarzenia polityczne mają bardzo szkodliwy wpływ na naszą psychikę. „Jest mało prawdopodobne, że te odkrycia będą szokiem, biorąc pod uwagę polityczne zawirowania ostatnich kilku lat” – powiedział dr Tony Cunningham, dyrektor Center for Sleep and Cognition.
Naukowcy postanowili psychologiczny wpływ stresu związanego z wyborami, które w Stanach Zjednoczonych odbywały się w czasie panującej pandemii COVID-19. W tym celu zaproszono do wypełnienia ankiety 437 uczestników ze Stanów Zjednoczonych i 106 uczestników międzynarodowych. Ich zadaniem było codzienne wypełnianie formularza w okresie od 1 do 13 października 2020 r. (przed wyborami ) i od 30 października do 12 listopada 2020 r. (dni blisko wyborów, które odbyły się 3 listopada w USA). Uczestnicy zgłaszali czas trwania snu i jego jakość, ilość spożywanego alkoholu oraz subiektywne odczucie ogólnego stresu.
Zmniejszona ilość snu i obniżona wydajność w połączeniu ze zwiększonym stresem, obniżonym nastrojem i wzmożonym spożywaniem alkoholu występowała u większości uczestników badania w okresie okołowyborczym. Większe spożycie alkoholu w tym czasie było szczególnie widoczne wśród amerykańskich uczestników badania.
Ankietowani z USA w dniach poprzedzających wybory spali znacznie krócej niż zazwyczaj, a w noc wyborczą zgłaszali częste wybudzenia, nocne wstawanie i słabszą wydajność snu.
Wybory a depresja
Naukowcy sprawdzili też, jak te zmiany mogły wpłynąć na nastrój i samopoczucie uczestników z USA i odkryli istotne powiązania między snem a stresem, negatywnym nastrojem, depresją i częstszym sięganiem po alkohol.
Uczestnicy ze Stanów Zjednoczonych częściej doświadczali w tym czasie objawów depresji, których nie odnotowano u uczestników spoza USA.
Autorzy badania podkreślają, że interpretacja ich wyników jest ograniczona, ponieważ doświadczeniem większości uczestników było narastanie stresu wyborczego i późniejsza reakcja zależna od zwycięzcy wyborów. Potrzebne są dalsze badania na bardziej zróżnicowanej grupie osób, aby potwierdzić wpływ stresu politycznego na nastroje społeczne i na jakość snu społeczeństwa.