Od zaburzeń snu po nadużywanie alkoholu. Tak wpływają na nas wydarzenia polityczne

2022-11-09 11:53

To, co dzieje się na świecie ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu, jak na ludzką psychikę oddziałują ważne wydarzenia polityczne i społeczne.

Od zaburzeń snu po nadużywanie alkoholu. Tak wpływają na nas wydarzenia polityczne
Autor: Getty Images Od zaburzeń snu po nadużywanie alkoholu. Tak wpływają na nas wydarzenia polityczne

Okazuje się, że duże wydarzenia polityczne i społeczne dramatycznie odbijają się na psychicznym zdrowiu społeczeństwa. Mogą zakłócać spokojny sen i pogarszać samopoczucie. 

Poradnik Zdrowie: higiena snu

Jak polityka wpływa na naszą psychikę?

Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) postanowili sprawdzić, jak wydarzenia społeczno-polityczne mogą wpływać na zbiorowy sen, który warunkowany jest ogólnymi nastrojami panującymi w kraju, jakością samopoczucia i ilością spożycia alkoholu. 

Odkrycia badaczy opublikowano niedawno w czasopiśmie "Sleep Health", a ich wyniki jasno wskazują, że wydarzenia polityczne mają bardzo szkodliwy wpływ na naszą psychikę. „Jest mało prawdopodobne, że te odkrycia będą szokiem, biorąc pod uwagę polityczne zawirowania ostatnich kilku lat” – powiedział dr Tony Cunningham, dyrektor Center for Sleep and Cognition. 

Naukowcy postanowili psychologiczny wpływ stresu związanego z wyborami, które w Stanach Zjednoczonych odbywały się w czasie panującej pandemii COVID-19. W tym celu zaproszono do wypełnienia ankiety 437 uczestników ze Stanów Zjednoczonych i 106 uczestników międzynarodowych. Ich zadaniem było codzienne wypełnianie formularza w okresie od 1 do 13 października 2020 r. (przed wyborami ) i od 30 października do 12 listopada 2020 r. (dni blisko wyborów, które odbyły się 3 listopada w USA). Uczestnicy zgłaszali czas trwania snu i jego jakość, ilość spożywanego alkoholu oraz subiektywne odczucie ogólnego stresu.

Zmniejszona ilość snu i obniżona wydajność w połączeniu ze zwiększonym stresem, obniżonym nastrojem i wzmożonym spożywaniem alkoholu występowała u większości uczestników badania w okresie okołowyborczym. Większe spożycie alkoholu w tym czasie było szczególnie widoczne wśród amerykańskich uczestników badania.

Ankietowani z USA w dniach poprzedzających wybory spali znacznie krócej niż zazwyczaj, a w noc wyborczą zgłaszali częste wybudzenia, nocne wstawanie i słabszą wydajność snu.

Wybory a depresja

Naukowcy sprawdzili też, jak te zmiany mogły wpłynąć na nastrój i samopoczucie uczestników z USA i odkryli istotne powiązania między snem a stresem, negatywnym nastrojem, depresją i częstszym sięganiem po alkohol.

Uczestnicy ze Stanów Zjednoczonych częściej doświadczali w tym czasie objawów depresji, których nie odnotowano u uczestników spoza USA.

Autorzy badania podkreślają, że interpretacja ich wyników jest ograniczona, ponieważ doświadczeniem większości uczestników było narastanie stresu wyborczego i późniejsza reakcja zależna od zwycięzcy wyborów. Potrzebne są dalsze badania na bardziej zróżnicowanej grupie osób, aby potwierdzić wpływ stresu politycznego na nastroje społeczne i na jakość snu społeczeństwa.