Od obrzęków po dystonię. Pięć objawów choroby Parkinsona widocznych na nogach

2022-05-30 12:14

Najbardziej znanym objawem choroby Parkinsona jest charakterystyczne drżenie rąk. Jednak daje ona o sobie znać również i na inne sposoby - symptomy tej choroby, w tym również te wczesne, pojawiają się między innymi na stopach i nogach. Niekiedy są tak uciążliwe, że to właśnie one skłaniają chorego do poszukania pomocy u specjalisty.

Od obrzęków po dystonię. Pięć objawów choroby Parkinsona widocznych na nogach
Autor: Getty Images

Choroba Parkinsona ma podłoże neurologiczne i jest chorobą układu ruchowego - oznacza to, że wraz z jej postępem choremu coraz trudniej przychodzą takie czynności, jak poruszanie się. Statystyki pokazują, że dotyka jedną na 500 osób, a jej ryzyko rośnie wraz z wiekiem - średnia wieku chorych wynosi obecnie 65 lat. Nie znaczy to, że chorują wyłącznie starsi ludzie: nawet 10 proc. przypadków diagnozuje się u osób przed czterdziestką.

Objawy choroby Parkinsona widoczne na nogach

Charakterystyczne dla choroby Parkinsona jest niekontrolowane drżenie mięśni - najczęściej rozpoczynające się od rąk. Objawy, takie jak drżenie, nadmierna sztywność mięśni czy spowolnienie ruchów na początku zwykle dotyczą jednej strony ciała, ale stopniowo się nasilają. 

Część objawów tej choroby widoczna jest na nogach, a niektóre z nich mogą wystąpić na długo przez innymi typowymi symptomami Parkinsona.

  • Przeszywający ból w nogach. Może być piekący, albo palący, rozdzierający - a chorzy często skarżą się, że pojawia się o różnych porach dnia i nie łagodzą go powszechnie dostępne środki przeciwbólowe. Ból ośrodkowy jest - jak dowodzą badania - powszechny w chorobie Parkinsona i może być jednym z pierwszych jej objawów.
  • Podwinięte palce stóp. Wiele osób z chorobą Parkinsona stopniowo i nieświadomie pochyla się w trakcie chodzenia. Punkt ciężkości ciała przesuwa się wtedy, przez co palce u stóp mogą się "podwijać", by zapewnić lepsze podparcie.
  • Obrzęki. Pojawiają się najczęściej na skutek narastających problemów z poruszaniem się - płyn może gromadzić się w stopach, kostkach, a nawet w podudziach i nasilać w ciągu dnia, a zmniejszać w nocy.
  • Ból pięt i kolan w trakcie chodzenia. Gdy chodzimy, z podłożem najpierw styka się pięta, a dopiero później palce. Ale u chorych na Parkinsona wygląda to inaczej: ruchy są wolniejsze, a długość kroku skrócona, co negatywnie wpływa na stopy, które u takich osób nie opadają, lecz uderzają o podłoże. A to powoduje dolegliwości bólowe odczuwane w stopach i kolanach.
  • Mimowolne skurcze mięśni, inaczej dystonia. To jeden z najczęstszych objawów tej choroby. Może lokować się w różnych miejscach, w tym również na stopach.  Jej przyczyną są zaburzenia w funkcjonowaniu połączeń nerwowych w głęboko położonych strukturach mózgu.
Poradnik Zdrowie: Choroba Parkinsona

Jaki lekarz diagnozuje chorobę Parkinsona?

Jeśli zauważysz u siebie któryś z powyższych objawów, lekarzem właściwym dla ich wstępnej oceny będzie lekarz rodzinny. Diagnozę stawia zaś specjalista neurolog na podstawie objawów, ocenionych w bardzo dokładnym badaniu neurologicznym.

Do spełnienia kryteriów rozpoznania choroby Parkinsona konieczne jest stwierdzenie u chorego spowolnienia ruchowego oraz co najmniej jednego z trzech głównych objawów tej choroby, a więc drżenia mięśni, ich sztywności lub zaburzeń postawy.

Stawiając diagnozę lekarz musi wykluczyć inne możliwe przyczyny dolegliwości pacjenta, którymi mogą być m.in. inne choroby neurodegeneracyjne, przebyte udary mózgu, guzy mózgu czy toczące się w organizmie stany zapalne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki