Od drżenia dłoni po zaparcia. To wczesne objawy choroby Parkinsona

2022-08-05 8:34

Choroba Parkinsona jest podstępnym schorzeniem. Atakuje układ nerwowy i rozwija się powoli, dlatego jej objawy mogą być ledwo zauważalne. Jednym z pierwszych z nich jest drżenie. Jednak sygnałów choroby Parkinsona, których nie powinniśmy ignorować, jest znacznie więcej.

Od drżenia dłoni po zaparcia. To wczesne objawy choroby Parkinsona
Autor: Getty Images

Tego schorzenia nie da się wyleczyć. Kiedy choroba się rozwija niektóre neurony w mózgu ulegają stopniowemu rozpadowi lub obumieraniu. Wiele z symptomów występujących u chorego jest konsekwencją utraty neuronów.

Przyczyny schorzenie nie są znane. Choć naukowcy wskazują, że kilka czynników takich jak geny i narażenie na niektóre toksyny mogą mieć wpływ na rozwój tego schorzenia.

Wczesne objawy

Oznaki związane z chorobą Parkinsona mogą być różne dla każdego. Jednak objawy schorzenia nasilają się wraz z postępem choroby. Jego wczesne sygnały mogą być niezwykle łagodne, przez co trudno je zauważyć.

Zwykle symptomy choroby Parkinsona zaczynają się po jednej stronie ciała. A potem, nawet jeśli zaczynają dotyczyć innych kończyn, pozostają intensywniejsze po stronie, po której zostały zauważone po raz pierwszy.

Wczesne objawy choroby Parkinsona mogą obejmować:

  • drżenie, np. palca, kciuka, dłoni lub podbródka
  • problemy z poruszaniem się lub chodzeniem obejmujące sztywność kończyn
  • zmiana pisma, czyli mikrografia
  • zaburzenia węchu
  • problemy ze snem tzw. żywe sny, w których dochodzi do mówienia, krzyczenia i szarpnięć, intensywnych ruchów nóg
  • zaparcia
  • zmiana głosu, mówienie znacznie ciszej
  • maskowanie mimiki twarzy, czyli przygnębiony, poważny wyraz twarzy
  • zawroty głowy i omdlenia
  • garbienie i nadmierne pochylanie się.

Jeśli zauważyłeś u siebie którykolwiek z powyższych objawów, nie musi to oznaczać, że cierpisz na chorobę Parkinsona. Jednak, gdy dostrzegasz więcej niż jeden z symptomów, a twój bliski krewny choruje na to schorzenie, porozmawiaj o tym z lekarzem.

Fizjoterapia w chorobie Parkinsona

Komplikacje choroby

Chorobie Parkinsona bardzo często towarzyszą dodatkowe problemy. Należą do nich trudności w myśleniu, problemy emocjonalne takie jak depresja, trudności z połykaniem, żuciem i jedzeniem, problemy z oddawaniem moczu. Chory może także doświadczyć bólu określonych części ciała lub całego ciała, utraty libido, zmęczenia - zwłaszcza w późniejszej części dnia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki