Objawy wracają, gdy przestaje o siebie dbać. Magda Mołek po raz pierwszy o chorobie
Magda Mołek po raz pierwszy opowiedziała o swojej chorobie, z którą zmaga się od 15 lat. - To przypadłość większości kobiet ambitnych i zapracowanych - wyznała prezenterka w jednym z ostatnich wywiadów.
W kwietniu miną trzy lata, odkąd Magda Mołek z powodzeniem prowadzi swój kanał na platformie YouTube, gdzie rozmawia z największymi gwiazdami show biznesu. Odejście z telewizji dało jej przestrzeń na przebywanie bliżej rodziny oraz czas na zaopiekowanie się sobą w chorobie Hashimoto.
Lata pracy kosztowały ją wiele zdrowia
Magda Mołek zdecydowała się na odważny krok i z telewizji przeniosła się do internetu.
- Jestem zdania, że to kwestia dorosłości i dojrzałości, czy umiemy postawić granice. Dorosły człowiek zna swoje możliwości, potrafi ocenić i nazwać sytuację, w której czuje, że już nie daje rady pracować ponad swoje siły. A mnie oczywiście praca przez prawie 25 lat w różnych telewizjach bardzo wydrenowała, fakt - wyznała w rozmowie z redakcją Medonetu.
Przełom w podejściu do życia dziennikarki nastąpił po urodzeniu dzieci. Łączenie pracy z obowiązkami domowymi kosztowały ją mnóstwo energii.
- Kiedy byłam młodsza i zanim pojawiły się dzieci, szłam jak burza, nie czułam zmęczenia albo sama się oszukiwałam, że jeszcze chwilę wytrzymam. Pracowałam od programu do programu i miałam czas odpocząć, wyjechać, odreagować. A jak te możliwości się pokończyły, bo urodziłam dzieci, to po prostu rozważyłam za i przeciw. Wyszło mi, że już czas na przeciw - kontynuowała.
Magda Mołek o chorobie Hashimoto
Prezenterka ma 47 lat, a wygląda przy tym doskonale. Nigdy wcześniej nie wspominała, że przyszło jej się zmierzyć z chorobą przewlekłą. Od 15 lat cierpi na chorobę Hashimoto, która wiąże się z szeregiem trudnych objawów.
- Choroba Hashimoto dopadła mnie już 15 lat temu. To przypadłość większości kobiet ambitnych i zapracowanych. A problemy z tarczycą zostały mi do dzisiaj. One właśnie w momentach, gdy o siebie nie dbam, wracają.
Skutki tego autoimmunologicznego schorzenia udaje się w większości opanować dzięki regularnym wizytom w gabinecie endokrynologa i zażywaniu leków. Czasami jednak to nie wystarczy, a wtedy objawy choroby Hashimoto nasilają się.
- Z tej choroby wyszłam oczywiście przy pomocy specjalistów endokrynologów oraz leków, ale ona wraca, gdy nie dbam o dyscyplinę: o właściwe odżywianie, sen, sport i wówczas, kiedy się stresuję. A to ostatnie w prowadzeniu własnej firmy jest pewne! Chciałabym umieć dawać sobie więcej czasu na sport i gotowanie jedzenia, które nie jest prozapalne i które mi służy. Czyli raczej gotowane w domu, z ekologicznych składników - relacjonowała prezenterka.
Hashimoto to współczesna plaga
Chorobą Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, w przebiegu której układ odpornościowy atakuje tarczycę. Jest to coraz częstsza przypadłość wśród kobiet. W przebiegu choroby ważna jest troska o swój dobrostan psychofizyczny. Przebieg choroby zwykle bywa łagodny, jeśli pacjentka przestrzega zdrowej diety.
Objawy choroby Hashimoto:
- zmęczenie
- senność
- ciągłe uczucie zimna
- zaparcia
- bladość i suchość skóry
- łamliwość paznokci
- nadmierne wypadanie włosów i inne
W leczeniu Hashimoto może pomóc lekarz endokrynolog.