Objawy ma 4 miliony Polaków, ale leczy się ledwie połowa. W końcu się to zmieni

2023-03-31 12:13

Astma to choroba, którą w Polsce często diagnozuje się latami. Jednak teraz jest szansa, by się to zmieniło. Dzięki współpracy czołowych ekspertów z czterech towarzystw naukowych opracowano nowe standardy diagnostyki oraz leczenia astmy u dorosłych i dzieci. Inicjatorem zmian jest Koalicja na rzecz Leczenia Astmy.

Objawy ma 4 miliony Polaków, ale leczy się ledwie połowa. W końcu się to zmieni
Autor: Getty Images Objawy ma 4 miliony Polaków, ale leczy się ledwie połowa. W końcu się to zmieni

Do opracowania nowych standardów diagnostyki i leczenia astmy u dzieci oraz dorosłych, nie doszłoby bez współpracy czterech towarzystw naukowych. Nowe wytyczne zawdzięczamy pracy ekspertów z Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Polskiego Towarzystwa Pneumonologii Dziecięcej i Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Wielu Polaków zmaga się z objawami astmy

Astma należy do jednych z najczęściej diagnozowanych chorób przewlekłych układu oddechowego. W Polsce z objawami schorzenia zmaga się ok. 4 miliony osób. Niestety, zaledwie 2,2 miliony Polaków jest w trakcie leczenia, a często w nieprawidłowy sposób.

Eksperci podkreślają, że schorzenie jest obciążeniem dla chorego i jego bliskich. To choroba przewlekła, z która pacjent zmaga się do końca życia.

Do głównych objawów astmy zalicza się:

Dużym problemem w przypadku astmatyków jest sama diagnostyka. Jak zaznaczają specjaliści, zdarzają się przypadki, że od pojawienia się pierwszych objawów astmy do ostatecznej diagnozy, może minąć nawet 7 lat.

Poradnik Zdrowie: astma

"Proste standardy postępowania"

Sygnatariusze Koalicji na rzecz Leczenia Astmy z pomocą Uczelni Łazarskiego opublikowali w 2021 r. raport, który wykazał, że zarówno proces diagnostyczny, jak i leczenie pacjentów chorych na astmę, pozostawia w Polsce wiele do życzenia. Jednym z deficytów, który przykuł uwagę specjalistów, był brak przejrzystych standardów, będących wsparciem dla lekarzy POZ, czyli Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

- Mamy świadomość mnogości zadań i odpowiedzialności, jakie są im przypisane. Stąd opracowane proste standardy postępowania, które mamy nadzieję, będą drogowskazami ułatwiającymi pełną weryfikację podejrzenia choroby, rozpoznanie i wdrożenie optymalnej terapii. Kompleksowość tych materiałów daje nam poczucie, że bez względu na wiek pacjenta uda się postawić prawidłowe rozpoznanie i osiągnąć dobrą kontrolę astmy – wyjaśnił prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego prof. Maciej Kupczyk.

Nowe standardy opracowane przez lekarzy z czterech towarzystw naukowych wskazują na konkretne zasady rozpoznania choroby. Wytyczne obejmują badania wspierające diagnostykę, informacje o rozpoczęciu i prowadzeniu leczenia, jak również schemat postępowania w przypadku ciężko chorych lub w sytuacji zaostrzenia schorzenia.

Szczegółowe wytyczne są dostępne na stronach Koalicji na rzecz Leczenia Astmy i Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Obejmują trzy grupy wiekowe, czyli najmłodszych poniżej 6. roku życia, dzieci w wieku 6-11 lat oraz osoby dorosłe.