Wariant Delta atakuje dzieci. Eksperci przestrzegają rodziców

2022-01-10 13:10

Amerykańska Akademia Pediatrii podaje, że do 5 sierpnia prawie 4,3 miliona dzieci uzyskało pozytywny wynik testu na COVID-19 od początku pandemii. W ubiegłym tygodniu potwierdzono prawie 94 000 przypadków.

wariant-delta-atakuje-dzieci-eksperci-przestrzegaja-rodzicow
Autor: Getty Images Objawy delty u dzieci obejmują najczęściej gorączkę i kaszel.

Spis treści

  1. Objawy wariantu Delta u dzieci
  2. Niebezpieczne powikłanie po COVID-19 u dzieci
  3. Kiedy wykonać dziecku test na COVID-19?
  4. Kiedy dzieci powinny przyjąć szczepionkę?

Według ekspertów Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wariant Delta jest ponad dwa razy bardziej zaraźliwy niż pozostałe odmiany COVID-19 i może powodować cięższy przebieg choroby u osób niezaszczepionych.

„Wariant Delta jest bardziej zaraźliwy. Dlatego częściej obserwuje się to u dzieci” – powiedział dr Paul Offit, dyrektor Vaccine Education Center i lekarz prowadzący Oddziału Chorób Zakaźnych w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii.

Kiedy skończy się pandemia? Doktor Grzesiowski odpowiada

Objawy wariantu Delta u dzieci

Eksperci podkreślają, że jest jeszcze za wcześnie, by stwierdzić jakie różnice występują w porównaniu wariantu Delta z poprzednimi wariantami, ale Yale Medicine wskazuje, że w przypadku tej odmiany koronawirusa kaszel i utrata węchu są rzadszymi symptomami. Do głównych objawów Delty u dzieci specjaliści zaliczają:

„Najczęstszymi objawami u dzieci i nastolatków wydają się gorączka i kaszel, przy czym objawy ze strony nosa, przewodu pokarmowego i wysypki występują znacznie rzadziej” – podaje dr Michael Grosso, naczelny lekarz i kierownik Oddziału Pediatrii w Szpitalu Huntington w Northwell Health. „Bez względu na wariant rodzice muszą być świadomi innych chorób wywoływanych przez COVID-19 u młodych ludzi” – dodaje Grosso.

Niebezpieczne powikłanie po COVID-19 u dzieci

Większą uwagę należy zwrócić na niebezpieczne powikłanie COVID-19, czyli wieloukładowy zespół zapalny u dzieci (MIS-C). Pierwsze objawy pojawiają się kilka tygodni po początkowej infekcji.

Wieloukładowy zespół zapalny u dzieci charakteryzuje się konkretnymi objawami:

Kiedy wykonać dziecku test na COVID-19?

Specjaliści podkreślają, że jeśli dziecko ma którykolwiek z objawów Delty, w szczególności tych dotyczących górnych dróg oddechowych, powinno zostać przebadane. W przypadku pozytywnego wyniku testu na COVID-19 dziecko powinno zostać odizolowane i poddane kwarantannie. Jeśli nie wymaga hospitalizacji rodzice powinni je obserwować i monitorować problemy z oddychaniem.

Kiedy dzieci powinny przyjąć szczepionkę?

Badania nad szczepionką dla dzieci poniżej 12. roku życia nadal trwają. Producenci Pfizer & BioNTech oraz Moderna przeprowadzili już analizy, które obejmują ponad 11 tysięcy dzieci. Jednakże może minąć jeszcze kilka tygodni, zanim naukowcy sprawdzą przede wszystkim czy szczepienia są bezpieczne dla dzieci oraz określą ich działanie i dawkowanie preparatów.

Za chwilę rozpocznie się rok szkolny, dlatego eksperci podkreślają, jak istotnym elementem będzie prewencja. Noszenie maseczek oraz szczepienia wszystkich, którzy są do nich zakwalifikowani jest obecnie jedyną obroną przed rozprzestrzenianiem się wariantu Delta u dzieci.

P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.