Nowy lek przeciw HIV to 100% skuteczności. Wystarczy go przyjąć raz na pół roku

2024-07-10 10:20

Wirusem HIV zarażamy się poprzez kontakt z krwią chorej osoby. A zanim pojawią się pierwsze objawy, może minąć nawet 6 tygodni. Najnowszy lek pozwala uchronić się przed zagrożeniem, a badania kliniczne wskazały na stuprocentową skuteczność działania.

Nowy lek przeciw HIV to 100% skuteczności. Wystarczy go przyjąć raz na pół roku
Autor: Fot. Getty Images

Pomimo rozwoju medycyny obecny stan wiedzy nie pozwala wyleczyć wirusa HIV, natomiast dzięki lekom można poprawić komfort życia, co więcej nieleczone HIV prowadzi do AIDS, a ta choroba jest śmiertelna. Jednak najnowszy preparat może nas skutecznie ochronić przed zagrożeniem, a co więcej nie wymaga codziennego stosowania. Lek podaje się tylko dwa razy w ciągu roku.

Gadaj Zdrów: “Pacjenci pytają, czy komar może przenieść zakażoną krew”. Lekarka mówi o niewiedzy związanej z HIV

Nowy lek przeciwko HIV. Porównali trzy różne preparaty

Problem HIV dotyka całego świata, jednak najbardziej konsekwencje zakażenia odczuwają tereny RPA, to właśnie tam statystyki wskazują nawet na 5,5 mln przypadków. Nadzieję na poprawę sytuacji przynosi badanie kliniczne przeprowadzone z udziałem 5 tys. osób w 25 ośrodkach na terenie Afryki Południowej i trzech na obszarze Ugandy.

Naukowcy weryfikowali skuteczność m.in. lenakapawiru, czyli nowego rozwiązania. To inhibitor kapsydu fuzyjnego, który koliduje z kapsydem wirusa HIV. Upraszczając, lek niszczy otoczkę białkową, która chroni materiał genetyczny wirusa oraz enzymy niezbędne do jego namnażania się w organizmie. Preparat podaje się bezpośrednio pod skórę raz na pół roku, czyli dwa razy w ciągu 12 miesięcy.

W trakcie badań kobiety podzielono na trzy grupy, przydzielając je losowo do każdej z nich. Następnie podawano im leki przeciw wirusowi HIV. Wyniki randomizowanych badań, czyli takich, w których uczestnicy nie wiedzą, jaki lek otrzymują, wykazały, że żadna z 2134 kobiet, które przyjęły lenakapawir, nie zaraziła się wirusem HIV. Skuteczność była stuprocentowa.

Badacze porównali uzyskane pomiary z kobietami, którym podawano dwa inne leki. W przypadku leku o nazwie Truvada w czasie badań 16 z 1068 kobiet zaraziło się wirusem HIV, a w grupie, gdzie uczestniczkom podawano lek Descovy liczba zakażonych wynosiła 39 na 2136. A zatem tylko najnowsze rozwiązanie stosowane podskórnie zapewniło stuprocentową ochronę.

Kiedy lenakapawir wejdzie na rynek? Kilka kluczowych faktów

Lenakapawir, który wykazał niepodważalną skuteczność w grupie kobiet w wieku od 16 do 25. roku życia, wymaga jednak dalszych prac. Otóż kolejnym etapem będzie tzw. odślepienie próby, czyli uczestnicy dowiedzą się jaki preparat stosowali i otrzymają wybór, który lek chcą przyjmować. 

Poza tym równolegle trwa odrębne badanie, które tym razem skupia się na mężczyznach cispłciowych, osobach transpłciowych i niebinarnych, które uprawiają seks z mężczyznami. To bardzo ważny aspekt, ponieważ naukowcy dostrzegli rozbieżność skuteczności leku w niektórych grupach. Okazuje się, że znaczenie ma także to czy w grę wchodzi seks analny, czy wyłącznie pochwowy.

Nowy lek przeciw HIV wymaga odpowiednich regulacji prawnych. Dlatego po zakończeniu badań przeglądu danych dokona m.in. Światowa Organizacja Zdrowia, która po wystawieniu pozytywnej opinii wyda odpowiednie zalecenia. 

Natomiast jak wskazuje Gilead Sciences, czyli firma prowadząca badania, niezbędna dokumentacja powinna zostać przekazana w ciągu najbliższych kilku miesięcy, zatem procedura wstępowania leku na rynek nie jest tak odległa, jak mogłoby się wydawać.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki