Nowe ustalenia ws. śmierci biorcy świńskiego serca. Organ mógł być zainfekowany
Na początku roku miała miejsce przełomowa operacja, w której lekarze przeszczepili człowiekowi genetycznie zmodyfikowane serce świni. Pionierski przeszczep został początkowo okrzyknięty sukcesem, jednak pacjent zmarł ponad miesiąc później. Eksperci podejrzewają, że serce świni, które przyjął mężczyzna, mogło zostać zainfekowane przez odzwierzęcy wirus.
Przyczyny niepowodzenia przełomowej operacji
Międzygatunkowy przeszczep zmodyfikowanego serca świni został okrzyknięty rewolucyjną operacją na początku roku. Zdaniem chirurga transplantologa dr Bartleya Griffitha z University of Maryland School of Medicine serce biorcy "biło fantastycznie". Niestety, po około 40 dniach od zabiegu David Bennett Sr. zmarł.
Teraz pojawiają się doniesienia, że serce świni mogło zawierać wirus, który przyczynił się do fiaska eksperymentu, a tym samym spowodować śmierć pacjenta.
57-letni David Bennett Sr. początkowo czuł się dobrze. Jednak po ponad miesiącu od przeszczepu serca, pojawiły się komplikacje. Zdaniem jednego z lekarzy, który brał udział w operacji, serce świni mogło zostać zainfekowane świńskim cytomegalowirusem.
Odkryto infekcję w narządzie biorcy
W rozmowie z MIT Technology Review dr Bartley Griffith powiedział: "Zaczynamy się dowiadywać, dlaczego zmarł". Szerzej o nowych doniesieniach transplantolog opowiedział podczas webinarium transmitowanego online przez American Society of Transplantation. Przyznał wtedy, że kwestia infekcji narządu jest przedmiotem dyskusji ekspertów. To właśnie wirus mógł przyczynić się do śmierci Bennetta.
Świnie hodowane do przeszczepów muszą być wolne od wirusów, dlatego w ich narządach przeprowadza się szereg modyfikacji przed dopuszczeniem do użytku. Choć wirus znaleziony w sercu biorcy nie jest uważany za zdolny do infekowania ludzkich komórek, mógł przyczynić się do pogorszenia stanu pacjenta poprzez uszkodzenie narządu.
Znalezienie przyczyny jest kluczowe
Ustalenie przyczyn śmierci pierwszego pacjenta, który otrzymał narząd od zwierzęcia, to ważny element dalszego rozwoju tej dziedziny transplantologii. Znalezienie powodu zgonu ma kluczowe znaczenie dla przyszłości przeszczepów narządów zwierzęcych.
Jeśli okaże się, że przyczyną był wirus, daje to nadzieję na sukces kolejnych operacji.