Nowe płuca dla nastolatka. To pierwsza taka operacja w Europie

2020-05-28 12:58 Katarzyna Hubicz

Włoski nastolatek dostał nowe życie: pomyślnie przeszedł przeszczep obu płuc, zniszczonych przez koronawirusa. Choć przeszczepy płuc nie są niczym nowym, ten był wyjątkowy, gdyż po raz pierwszy w Europie przeszczepiono płuca z powodu infekcji koronawirusem.

Pionierską operację przeprowadzono w Mediolanie. Pacjentem był osiemnastoletni mieszkaniec tego miasta, którego płuca – jak mówią lekarze – w ciągu kilku dni zostały dosłownie „spalone” przez koronawirusa. Nastolatek, który wcześniej nie chorował na inne choroby, na początku marca zapadł na wyjątkowo ostrą formę Covid-19, co sprawiło, że w krótkim czasie jego płuca przestały działać.

Trafił na oddział reanimacji, gdzie przez ponad dwa miesiące utrzymywany był w śpiączce farmakologicznej - przy życiu utrzymywało go krążenie pozaustrojowe. W tym czasie otrzymywał leki, m.in. osocze ozdrowieńców, zawierające przeciwciała. Gdy testy wykazały, że w jego organizmie nie ma już koronawirusa, przewieziono go do Polikliniki, w której przeszczepiono mu oba płuca.

Jak mówią lekarze cytowani przez włoski dziennik "Corriere della Sera", operacja była "skokiem w nieznane". Rodzinie chorego przekazano, że tylko cud może go uratować. Teraz zaś Poliklinika informuje, że 10 dni po operacji młody pacjent jest przytomny i powoli wraca do zdrowia.

Dr Jędrzejko wyjaśnia jak w prosty sposób zadbać o płuca

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE