Nowe odkrycie naukowców może pomóc osobom chorym na raka

2021-10-06 14:22

Naukowcy odkryli substancje chemiczne wytwarzane przez guzy nowotworowe u muszek owocowych, które skracały życie owadów i uszkadzały ich narządy. Czy wyniki analiz pomogą ekspertom w opracowywaniu strategii przedłużania życia osób chorujących na raka?

nowe-odkrycie-naukowcow-moze-pomoc-osobom-chorym-na-raka
Autor: Getty Images

Przeprowadzone badania wykazały, że guzy uwalniają substancję chemiczną naruszającą barierę między mózgiem a krwiobiegiem. Okazuje się, że niszczenie substancji może zwiększyć wskaźniki przeżycia, a także poprawić zdrowie pacjentów chorujących na nowotwory.

Analizy badaczy wskazują na zupełnie nowe podejście przeciwnowotworowe, które jest odejściem od konwencjonalnego celu, czyli zniszczenia guza lub komórek rakowych. Naukowcy odkryli, że cytokina zwana interleukiną-6 (IL-6), powoduje nieszczelność bariery pomiędzy krwiobiegiem a mózgiem.

Psychika a choroba nowotworowa

Eksperci twierdzą, że cytokina IL-6 powoduje stan zapalny, który z kolei otwiera barierę krew-mózg. Wystarczy skupić się na zakłóceniu procesu otwarcia, a pominąć guza, co potwierdzają badania - naukowcom udało się przedłużyć życie muszek owocowych i myszy ze złośliwymi nowotworami, blokując wpływ cytokiny na barierę.

Jak twierdzą autorzy badania, ich odkrycie sugeruje, że inne czynniki indukowane przez nowotwór mogą przekraczać barierę mózg-krew i powodować śmierć. Wskazali dietę wysokotłuszczową, która wiąże się z otyłością, a także słabymi wynikami badań pacjentów, którzy cierpią na tę chorobę i walczą z rakiem.

Naukowcy podkreślają, że potrzeba dalszych analiz dotyczących terapeutycznego hamowania IL-6.

Sonda
Powiedz nam:
O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki