Proste badanie krwi wykryje 50 rodzajów raka. Czy to możliwe?

2021-09-16 15:48

W Wielkiej Brytanii ruszyło największe na świecie badanie nad skutecznością testu Galleriego, który może być przełomem w dziejach medycyny. Za jego pomocą będzie można diagnozować aż… 50 rodzajów raka.

Badanie genetyczne, które określane jest jako „game changer” lub medyczny „Święty Graal”, może wkrótce wywołać rewolucję w świecie medycyny. Dzięki niemu będzie można rozpoznać nowotwór w początkowej fazie (I i II stadium) – w momencie, gdy szanse na pokonanie tej choroby są największe.

Jaki nowotwór zwiastuje krwawienie z odbytu?

Na czym polega test Galleriego? 

Test Galleriego (inaczej badanie genetyczne) to analiza, która umożliwi ustalić, czy dany pacjent ma konkretne komórki raka. Proste badanie krwi polega na identyfikacji zmienionych fragmentów DNA, które przedostały się do krwiobiegu, jeszcze przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów. Daje sygnał, że w naszym organizmie może rozwijać się choroba nowotworowa.

Za pomocą testu Galleriego można określić, jakiego typu jest to nowotwór i gdzie jest umiejscowiony. Może wykryć około 50 nowotworów, nawet tych najtrudniejszych do zdiagnozowania, czyli raka żołądka, trzustki, jelita grubego, piersi czy szyjki macicy.

W tej sprawie zabrała głos Amanda Pritchard z NHS w Wielkiej Brytanii, że „to szybkie i proste badanie krwi może oznaczać początek rewolucji w wykrywaniu i leczeniu raka na całym świecie”.

Badanie skuteczności testu Galleriego

Obecnie na wyspach brytyjskich rozpoczęły się badania nad testem Galleriego, którym koordynuje brytyjski NHS (odpowiednik polskiego NFZ) we współpracy z Cancer Research UK i King’s College London. Zaangażowano 140 tys. ochotników w wieku od 50 do 77 lat, u których nie wykryto żadnego nowotworu w ciągu 3 lat. Za pobieranie próbek krwi są odpowiedzialne mobilne punkty krwi. Badanie zostanie powtórzone po roku i 2 lata później.

Pierwszy wyniki badań mogą ukazać się w 2023 roku. Jeśli test Galleriego okaże się skuteczny, to sposób diagnozowana nowotworów przejdzie potężną transformację na lepsze. 

Żródło: NHS England and NHS Improvement, "NHS launches world first trial for new cancer test", dostęp: 16.09.2021

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.