Nowa metoda leczenia nawracającego płynu w jamie opłucnej w UCK WUM

2019-07-03 12:27

2 lipca br. w Klinice Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM kierowanej przez prof. dr hab. Rafała Krenke przeprowadzono jeden z pierwszych w Polsce i pierwszy na Mazowszu zabieg implantacji tunelowanego cewnika do jamy opłucnej (IPC - indwelling pleural catheter). Pacjentem był 60-letni mężczyzna z nawracającym wysiękiem nowotworowym w opłucnej.

Nowa metoda leczenia nawracającego płynu w jamie opłucnej w UCK WUM
Autor: Getty images

Terapia z użyciem IPC jest coraz powszechniej stosowana jako metoda leczenia objawowego, nawracającego płynu w jamie opłucnej, w szczególności wysięku nowotworowego. Ocenia się, że liczba nowych przypadków nowotworowego wysięku w opłucnej w Polsce waha się pomiędzy 14 a 26 tysięcy. Ze względu na fakt, iż terapia systemowa wykazuje skuteczność tylko u znikomego odsetka chorych, leczenie objawowe odgrywa najważniejszą rolę.

Wszczepienie IPC stanowi alternatywę w stosunku do innych metod leczenia, np. takich jak pleurodeza chemiczna. W odróżnieniu od pleurodezy, możliwość zastosowania IPC nie jest uwarunkowana stanem czynnościowym płuca i leczenie jest skuteczne także u chorych z tzw. uwięzionym płucem (ang. trapped lung).

Wszczepienia cewnika dokonali prof. Rafał Krenke i dr Piotr Korczyński wraz z zespołem Ośrodka Pneumonologii Interwencyjnej.

Zabieg jest stosunkowo prosty I wymaga jedynie krótkotrwałej hospitalizacji. Zaletą leczenia za pomocą IPC jest więc szybki powrót chorego do domu I możliwość samodzielnego drenażu płynu. Niedawne badania wykazały, że takie leczenie pozwala skutecznie ograniczyć objawy związane z obecnością płynu w opłucnej (głównie duszność), a u części pacjentów prowadzi do samoistnej pleurodezy, co umożliwia usunięcie drenu po kilku/kilkunastu tygodniach.

Pomimo wyżej wymienionych korzyści leczenie za pomocą IPC było do niedawna niedostępne w Polsce.


Dwa pierwsze zabiegi przeprowadzono w ostatnich tygodniach na Śląsku, zabieg wykonany w Klinice Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego jest pierwszym tego typu zabiegiem przeprowadzonym w centralnej Polsce. Cewnik wraz z oprzyrządowaniem został zakupiony ze środków naukowych Kliniki, która jest wiodącym Polskim ośrodkiem w zakresie chorób opłucnej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki