Niepokojące wieści od WHO. Omikronem może zakazić się ponad połowa populacji Europy

2022-01-11 15:22

Wariant Omikron rozprzestrzenia się w niesamowitym tempie. Jak przekazał dyrektor WHO w Europie Hans Kluge, połowa ludności Starego Kontynentu będzie zakażona. Ma to nastąpić w najbliższych tygodniach.

Test na COVID-19
Autor: Getty Images

W pierwszym tygodniu w Europie w 2022 roku odnotowano ponad 7 milionów nowych przypadków zakażeń koronwirusem. Doszło zatem do ponad dwukrotnego wzrostu liczby infekcji w porównaniu ze statystykami sprzed dwóch tygodni. O tym, jak obecnie wygląda sytuacja w dobie pandemii COVID-19, przekazał Hans Kluge, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Europie podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Genewie.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Omikron atakuje coraz bardziej

Powołując się na dane Instytutu Oceny Zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle (IMHE), poinformował Kluge, że "w tym tempie ponad 50 proc. populacji Europy będzie zakażona Omikronem w ciągu następnych 6 do 8 tygodni.

W opinii eksperta WHO fala zakażeń nowym wariantem wirusa SARS-CoV-2 (uznanego za niepokojący) "wystawia już na próbę systemy ochrony zdrowia (...) w wielu państwach, gdzie wariant błyskawicznie się rozpowszechnił". Dodał, że Omikron "może równie doprowadzić do przeciążenia tych systemów w wielu innych krajach".

Kluge podkreślił, że ten wariant rozprzestrzenia się szybciej niż jakikolwiek poprzedni. Zwrócił się zatem z apelem do wszystkich krajów europejskich o wprowadzenie obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych. Według eksperta WHO należy pomyśleć o kampaniach szczepionkowych zachęcających do przyjmowania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Dotyczy to w szczególności osób o podwyższonym ryzyku zachorowania, czyli seniorów i pracowników ochrony zdrowia.