Niemal każdy ma je w swojej lodówce. Mogą zapobiegać rozwojowi Alzheimera

2024-06-26 12:29

Na Alzheimera cierpi od 360 do nawet 470 tysięcy Polaków. Na początku chory traci pamięć krótkotrwałą, doświadcza zmian osobowości oraz nastroju. Z czasem stan się pogarsza. Choroba alzheimera pozostaje nieuleczalna, ale nowe badanie może dać nieco nadziei w ochronie przed nią. Naukowcy twierdzą, że pomogą w tym jajka.

Niemal każdy ma je w swojej lodówce. Mogą zapobiegać rozwojowi Alzheimera
Autor: fot. Getty Images Niemal każdy ma je w swojej lodówce. Mogą zapobiegać rozwojowi Alzheimera

Jajka a choroba Alzheimera. Nowe badanie może zaskoczyć

Alzheimer jest chorobą, której nie da się (przynajmniej na tę chwilę) na 100 procent zapobiec. Nie oznacza to jednak, że naukowcy cały czas nie szukają na to sposobu. Od dawna bada się czy określone rodzaje diety lub konkretne pokarmy mogą zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.

Jedno z najnowszych badań skupiło się na ustaleniu, czy istnieje związek pomiędzy jajkami w diecie a zapobieganiem chorobie Alzheimera. Wyniki są obiecujące, ale jest pewien haczyk. Kluczowe jest bowiem, po którą część jajka sięgamy.

To zwykłe zapominanie, czy choroba Alzheimera? Ekspert: "Często pacjent nie zdaje sobie sprawy, ale bliscy widzą"

Czy jajka zahamują Alzheimera?

Naukowcy badający związek między jedzeniem jajek a postępem choroby alzheimera, zebrali dane z bazy Rush Memory and Aging Project i opierając się na informacjach z kwestionariuszy, śledzili częstotliwość spożywania jajek przez uczestników badania. Analiza objęła informacje od 1024 osób dorosłych.

Badacze postanowili skupić się na konkretnym składniku odżywczym, który można znaleźć w żółtkach jaj. Chodziło mianowicie o cholinę, która jest powiązana ze zdrowiem mózgu.

Średni okres obserwacji badanych wyniósł 6,7 roku. U 27,3 procent uczestników w tym czasie została klinicznie zdiagnozowana demencja typu alzheimerowskiego. Wyniki analizy wykazały, że spożycie więcej niż jednego jajka tygodniowo wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka choroby alzheimera aż o 47 proc.

Co to jest cholina? Najlepsze źródło to jajka

Cholina jest jednym z niezbędnych składników odżywczych, który odgrywa znaczącą rolę w utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia. W szczególności jednak jeśli chodzi o funkcjonowanie mózgu. Ciekawostką jest, że ze względu na ich podobne właściwości i zalety, często łączy się ją z witaminami z grupy B.

Choliny nie trzeba na szczęście suplementować. Żółtko jest bowiem jednym z najbogatszych i najłatwiej dostępnych źródeł choliny. Cholina przyczynia się do syntezy acetylocholiny. Jest to neuroprzekaźnik niezbędny do kontrolowania mięśni, pamięci i nastroju.

Jest to więc proste wyjaśnienie, dlaczego cholina może odgrywać tak dużą rolę we wspieraniu funkcji poznawczych i może zapobiegać niektórym zaburzeniom neurologicznym.

Już jedno duże jajko dostarczy nam 169 miligramów choliny. Narodowy Instytut zdrowia zaleca spożywanie dziennie 550 mg choliny w przypadku dorosłych mężczyzn i 425 mg dla kobiet niebędących w ciąży i niekarmiących piersią.

Doktor Taylor Wallace, dyrektor generalny Think Healthy Group i adiunkt ds. żywienia na Uniwersytecie Tufts zdradziła, że dwa jajka dziennie są optymalną ilością wystarczająco do spełnienia zaleceń dotyczących choliny. Ten poziom jest bowiem bezpieczny, nawet u osób chorych na cukrzycę oraz osób z chorobami kardiometabolicznymi lub z grupy ryzyka.

Sonda
Czy spożywasz nabiał i jajka?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki