Nie żyje kardynał Angelo Sodano. Przyjaźnił się z Janem Pawłem II

2022-05-28 7:19

Zmarł kardynał Angelo Sodano, emerytowany watykański sekretarz stanu i wieloletni bliski współpracownik św. Jana Pawła II - poinformował włoski dziennik Corriere della Sera. Kardynał ciężko chorował na COVID-19, cierpiał również na inne choroby przewlekłe - a jego stan pogarszał się z dnia na dzień.

Zmarł dr Zbigniew Hałat. Przestrzegał przed szczepieniami na COVID-19, nazywał siebie dziewicologiem
Autor: Getty Images

Kardynał Angelo Sodano zmarł w piątek w wieku 94 lat. Wcześniej tego samego dnia włoskie media - w tym religijny portal Il Sismografo - powołując się na swoje watykańskie źródła informowały, że kardynał jest w krytycznym stanie.

Na co chorował kardynał Sodano?

Kardynał Angelo Sodano zmagał się z COVID-19. Jak podano, kardynał od 9 maja był hospitalizowany z powodu zapalenia płuc w Columbus Hospital-Gemelli po pozytywnym wyniku testu na COVID-19. Jego stan pogarszał się, a w piątek purpurat był już w stanie krytycznym. Wiadomo, że cierpiał również na choroby przewlekłe, jednak nie ujawniono, na jakie.

Kim był Angelo Sodano?

Kardynał Sodano urodził się we włoskim Piemoncie w 1927 roku. Był absolwentem Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego (gdzie otrzymał tytuł doktora teologii) i prawa kanonicznego na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, a także kształcącej watykańskich dyplomatów Papieskiej Akademii Kościelnej. W watykańskiej dyplomacji pracował od 1962 r, zaczynając od funkcji sekretarza nuncjatur w krajach Ameryki Południowej.

W 1968 r wrócił do Watykanu. W latach 1977-1988 r przebywał w Chile (krajem tym rządził wtedy dyktator Augusto Pinochet) gdzie sprawował funkcję nuncjusza apostolskiego. Nominację kardynalską otrzymał w 1991 r.

Angelo Sodano był wieloletnim, bliskim współpracownikiem papieża Jana Pawła II i sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej. Funkcję tę pełnił również po śmieci Jana Pawła II, w trakcie pontyfikatu Benedykta XVI - do 2006 r. Do 2019 r był natomiast dziekanem Kolegium Kardynalskiego.