Nie żyje 32-letni piłkarz. Po operacji mózgu wdały się groźne powikłania

2022-10-24 10:31

W wieku zaledwie 32 lat zmarł japoński piłkarz Masato Kudo. Mężczyzna wymagał operacji po tym, jak lekarze wykryli u niego wodogłowie. Niestety, powikłania po zabiegu okazały się zbyt poważne. Kudo osierocił 3-letnią córkę.

Nie żyje 32-letni piłkarz. Po operacji mózgu wdały się groźne powikłania
Autor: Instagram

Strzelec dwóch goli w japońskiej reprezentacji Japonii zmarł 21 października na oddziale intensywnej terapii. Na początku miesiąca lekarze zdiagnozowali u mężczyzny wodogłowie. Kudo trafił do szpitala i poddał się operacji mózgu. Niestety, zmarł w wyniku powikłań po zabiegu.

Świat sportu żegna zmarłego piłkarza

Hołd zmarłemu piłkarzowi oddali piłkarze i kluby, z którymi był związany. "Whitecaps FC opłakuje śmierć Masato Kudo. W tym trudnym czasie składamy kondolencje rodzinie i przyjaciołom Kudo" – czytamy w komunikacie drużyny, której barwy reprezentował w latach 2016-2017.

- Lubię wszystkich w Brisbane Roar, jestem głęboko zasmucony wiadomością o śmierci naszego byłego kolegi z drużyny, gracza i przyjaciela Masato Kudo. Miał tak wspaniałą osobowość i zawsze przychodził na treningi z promiennym uśmiechem na twarzy. Będzie nam go bardzo brakowało, a nasze serca kierują się do jego żony i małej córki w tym smutnym czasie – powiedział trener klubu, w jakim grał w ostatnich latach.

Czym jest wodogłowie?

Wodogłowie to stan, w którym dochodzi do nagromadzenia się płynu mózgowo-rdzeniowego w układzie komorowym mózgu. Zazwyczaj wodogłowie obserwuje się u niemowląt i małych dzieci, jednak może rozwinąć się także u dorosłych np. w wyniku urazu czy jako powikłanie guza mózgu. Nadmiar płynu wywiera nacisk na mózg, a to może prowadzić do jego uszkodzenia.

Płyn mózgowo-rdzeniowy pełni trzy kluczowe funkcje, czyli chroni mózg przed uszkodzeniem, usuwa produkty przemiany materii z mózgu oraz dostarcza mózgowi ważne składniki odżywcze, których potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Mózg człowieka stale wytwarza nowy płyn mózgowo-rdzeniowy - dziennie jest to ok. pół litra płynu. Kiedy stary płyn spełni swoje funkcje, jest wchłaniany do krwi.

Gdy ten proces zostanie przerwany, ilość płynu mózgowo-rdzeniowego może szybko narosnąć i zwiększyć ciśnienie w mózgu. Nieleczone wodogłowie może doprowadzić do śmierci. Uszkodzenie mózgu spowodowane wodogłowiem u dorosłych może powodować szereg objawów, do których należą:

  • bóle głowy,
  • kiepskie samopoczucie,
  • problemy z widzeniem,
  • trudności z chodzeniem,
  • spadek pamięci, koncentracji i innych umiejętności myślenia, które mogą wpływać na wydajność pracy.

Infekcje ośrodkowego układu nerwowego takie jak bakteryjne zapalenie opon mózgowych czy świnka, a także krwawienie w mózgu po przebytym udarze, także mogą spowodować wodogłowie. Wodogłowie można zdiagnozować m.in. poprzez obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego czy tomografię komputerową.

Na czym polega tomografia komputerowa?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki