Nie rezygnuj z prysznica. To skuteczna metoda walki ze stresem – tak twierdzą naukowcy
Po długim, ciężkim dniu wskakujesz pod prysznic i lubisz to uczucie, kiedy woda zaczyna przynosić ukojenie? To zdaniem naukowców dobry rytuał. Ostatnio dowiedli, że mycie redukuje stres i wszelkie skumulowane w ciele napięcie. Wyniki badań opisali na łamach czasopisma "Social Psychological and Personality Science".
Powszechnie wiadomo, że wieczorna kąpiel to rytuał, który przynosi ukojenie po ciężkim i męczącym dniu. Kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Toronto postanowili to zagadnienie wziąć pod lupę i zbadać, jakie korzyści dla zdrowia niesie za sobą branie prysznica. Okazuje się, że większe niż myślimy.
Mycie się pomaga zmniejszyć stres i lęk
Uczeni wyszli z założenia, że prysznic oczyszcza nas z brudów dnia, co oznacza, że woda działa na nas kojąco poprzez zmniejszenie stresu i lęku. Zespół badawczy pod kierownictwem psychologa dr Spike'a W. S Lee chciał zbadać, czy rzeczywiście istnieje związek między myciem ciała a redukcją stresu.
W tym celu przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział 1150 osób. Ochotnicy mieli kilka zadań do wykonania. Najpierw musieli obejrzeć filmik, na którym było widać przerażoną kobietę stojącą na krawędzi platformy przed skokiem na bungee. Później podzielono ich na trzy grupy i włączono im nagrania o tym, jak prawidłowo wykonywać czynności takie jak: mycie rąk, obieranie jajek czy narysowanie koła. Każda z tych grupa miała dedykowany filmik. Podczas trwania eksperymentu uczeni odnotowali, że osoby, które oglądały wideo o myciu rąk, miały znacznie niższy poziom lęku.
Później naukowcy chcieli zweryfikować swoją hipotezę i przeprowadzili jeszcze dwa eksperymenty z udziałem ponad 1500 osób. Ta ostatnia obserwacja polegała na tym, że uczestnicy musieli zapoznać się z filmem, który miał na celu wywołać w nich poczucie lęku. Po zakończeniu seansu zostali losowo przydzieleni do trzech grup. Ochotnicy w pierwszej grupie mieli wyobrazić sobie, że ich ramiona, twarz, szyja i włosy porządnie spłukane wodą, w drugiej – że dotykają wyżej wymienionych części ciała, by je poczuć. Jedynie trzecia grupa nie otrzymała żadnych wytycznych.
Oczyszczanie ciała a stresujące przeżycia
Wyniki tego eksperymentu potwierdziły przypuszczenia badaczy, czyli to, że poziom lęku był znacznie niższy u osoby, które wyobrażały sobie mycie ciała w porównaniu z dwiema, pozostałymi grupami. Te doniesienia naukowe skomentował dr Lee, stwierdzając, że "podstawowe, fizyczne doświadczenie zmywania czegoś z ciała może powodować też psychologiczną formę separacji tzw. pozbywania się z teraźniejszości jakichś przeszłych doświadczeń". – Jeśli te wydarzenia były zbyt stresujące, to z psychologicznego punktu widzenia "wymycie" ich z teraźniejszości zmniejszyły stres – dodaje.
Zdaniem eksperta mycie ciała, a dokładniej oczyszczanie może wpływać na lepsze samopoczucie i odstresowanie się po obciążających psychikę wydarzeniach. Prysznic warto zatem brać wieczorem, tuż przed snem – może ułatwić zasypianie.
Mimo obiecujących wniosków naukowcy uważają, że ten temat wymaga wciąż większego pogłębienia.