Nie musisz płacić za prywatne wizyty. NFZ daje tę usługę za darmo i bez czekania
Narzekanie na usługi świadczone w ramach NFZ to „świecka tradycja”. Faktem jest jednak, że wiele osób narzeka, nie wiedząc nawet, jakie świadczenia im przysługują. Teraz w prosty sposób można skorzystać z usług, które na prywatnym rynku są warte kilkaset złotych. I to bez kolejki!
Porady dietetyczne na NFZ
Taka usługa, jeśli chcemy korzystać z niej prywatnie, to koszt nawet kilkuset złotych. Natomiast w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ, można skorzystać z usług bez dodatkowych opłat. Mowa o poradach dietetyków.
Na portalu Diety NFZ jest zarejestrowanych 780 tys.użytkowników. Czy to dużo? Zważywszy na fakt, że już ponad 60 proc. Polaków ma nadwagę, to niewielka liczba osób. W dużym stopniu za niepopularność usług dietetycznych na NFZ odpowiada niewiedza pacjentów.
Jak wygląda plan dietetyczny na NFZ?
Co znajdziemy na stronie Diety NFZ? Są tam dostępne plany żywieniowe i przepisy – 8 tysięcy sprawdzonych przepisów stworzonych przez dietetyków. Dostępnych jest w sumie kilkanaście różnych planów żywieniowych bazujących na diecie DASH. Stronę można odwiedzić pod adresem diety.nfz.gov.pl
Dieta DASH - Dietary Approches to Stop Hypertension - to dieta rekomendowana dla osób z nadciśnieniem tętniczym czy zwiększonym ryzyku zachorowania na choroby serca i układu krążenia. Jest to dieta, którą z powodzeniem można stosować na co dzień, nie mając dotychczas w wywiadzie chorób kardiologicznych.
Jakie diety można otrzymać na NFZ?
Za pośrednictwem NFZ dostępne są różne plany uwzględniające różne potrzeby i problemy pacjentów. Znajdziemy więc diety dla osób zmagających się nadwagą i otyłością, cukrzycą, chorobą Hashimoto, zaparciami, nadciśnieniem, depresją, PCOS, osteoporozą, dną moczanową, kamicą żółciową. Są też diety dedykowane dla rodzin czy dla seniorów.
Użytkownicy niezalogowani mogą otrzymać jadłospisy trzydniowe. Pacjenci zalogowani mogą natomiast korzystać z planów na 28 dni.Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, w komunikacie wydanym przez NFZ deklarował:
- Stale rozwijamy nasz portal diety.nfz.gov.pl. (…) Poszerzamy również ofertę planów żywieniowych i bazę przepisów, w już dostępnych jadłospisach. To, co wyróżnia Diety NFZ, to przepisy przygotowane specjalnie dla osób z konkretnymi problemami zdrowotnymi, np. dla osób z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, czy chorych na otyłość.
Zgodnie z danymi z systemu dietetycznego wiadomo, że co 3. użytkownik ma wagę w normie, natomiast kolejna 1/3 korzystających to pacjenci z nadwagą. Z portalu korzystają też osoby z niedowagą, otyłością, a także deklarujące zbyt małą aktywność fizyczną.
Co 4. osoba wskazuje, że w ogóle nie wykonuje aktywności fizycznej, prawie połowa mówi o niskiej aktywności. Jakie plany cieszą się szczególnym powodzeniem?
- Plan o nazwie "Nadwaga i Otyłość" wybrało 33,4 proc. użytkowników
- Nieco ponad 31 proc. postawiło na plan "Classic"
- Chętnie wybierany jest również plan rodzinny, co świadczy o tym, że dbamy nie tylko o siebie, ale i o bliskich.