Nie ignoruj objawów, które widzisz na nogach. To mogą być pierwsze symptomy choroby
Wiele chorób daje mało charakterystyczne i nieoczywiste objawy. Przez to chory zwleka z udaniem się do specjalisty. Niektóry symptomy chorób możemy zauważyć na nogach. Wystarczy, że się im przyjrzymy. Podpowiadamy, jakich objawów widocznych na nogach, nie powinniśmy ignorować.
Często bagatelizujemy subtelne objawy niektórych chorób. Wielu ludzi wierzy, że skoro nie odczuwamy silnego bólu, wszystko jest w porządku. Jednak wiele chorób rozwija się w ukryciu. Dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na nietypowe oznaki różnych chorób. Niewielkie objawy mogą zwiastować poważne problemy ze zdrowiem.
Blada skóra i ból a miażdżyca
Przyglądając się naszym nogom, możemy dostrzec objawy miażdżycy. Jeśli zauważysz na swoich nogach opuchliznę, bladą skórę czy trudne gojenie się ran, pomyśl o konsultacji z lekarzem. Miażdżyca jest chorobą przewlekłą, która może rozwijać się przez wiele lat. To schorzenie wynikające z odkładania się lipidów na ścianach naczyń krwionośnych.
Przez to dochodzi do ograniczenia przepływu krwi, a w konsekwencji prowadzi do niedotlenienia innych organów w organizmie, np. serca albo mózgu. Rozwijająca się miażdżyca może powodować także ból podczas aktywności fizycznej. Niekoniecznie musi być to dyskomfort przy treningu siłowym. Ból może pojawić się nawet przy niezbyt forsownej aktywności fizycznej.
Drętwienie i mrowienie nóg: to może być cukrzyca
Mrowienie i drętwienie nóg to objawy, które bardzo często ignorujemy. Z reguły przyczyn szukamy w niedoborze magnezu, jednak ból i towarzyszące mu drętwienie oraz mrowienie nóg, może świadczyć o rozwijającej się w organizmie cukrzycy. Ma to związek z poziomem cukru we krwi. Stale podwyższonym poziom glukozy we krwi może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów.
To sprzyja rozwinięciu się neuropatii cukrzycowej. Neuropatia cukrzycowa to najczęstsze powikłanie cukrzycy. Schorzenie rozwija się stopniowo. Występuje zarówno w cukrzycy typu 1, jak i cukrzycy typu 2. Oprócz mrowienia w stopach i dłoniach, neuropatii może towarzyszyć ból mięśni nóg i rąk.
Opuchnięte nogi mogą sygnalizować choroby serca, nerek i wątroby
Opuchnięte nogi mogą być objawem różnych zdrowotnych dolegliwości. Mogą zwiastować urazy, ale także zatrzymywanie wody w organizmie. Innymi przyczynami opuchlizny na nogach może być upał albo długie spędzenia czasu w pozycji stojącej, np. w pracy. Jednak eksperci podkreślają, że opuchnięte nogi mogą świadczyć o poważnych chorobach.
Jeśli zauważysz u siebie opuchnięcie nóg, nie ignoruj tego objawu. Koniecznie udaj się do lekarza i sprawdź, czy jesteś zdrowy. Przede wszystkim opuchnięte nogi mogą wskazywać na choroby układu krążenia, zakrzepicę, choroby nerek albo wątroby, np. marskości wątroby.