Nie do wiary, że wciąż trzeba przed tym ostrzegać. Lekarze wręcz błagają o uwagę
Ten rodzaj detergentu do prania cieszy się obecnie sporą popularnością. Niestety, na tle bezpieczeństwa nie wypada za dobrze. Grupa badaczy przedstawiła alarmujące dane: wzrasta liczba przypadków połknięcia kapsułek do prania - nie tylko wśród dzieci, ale także dorosłych.
Specjaliści z Center for Injury Research and Policy Abigail Wexner Research Institute i Central Ohio Poison Center wzięli pod lupę ilość i częstotliwość wezwań do amerykańskich ośrodków ostrych zatruć w związku z narażeniem na płynne detergenty do prania. Ustalili, że maluchy poniżej 6. roku życia są nadal narażone na niebezpieczne zdarzenie, jakim jest połknięcie kapsułki do prania. Zaniepokoił ich też fakt, że wzrasta liczba poszkodowanych w grupie starszych dzieci, nastolatków oraz starszych ludzi cierpiących na demencję.
Liczba przypadków stale rośnie
Według dalszych ustaleń ośrodki kontroli zatruć w USA, które wzięły udział w tej analizie, zarejestrowały w ciągu ostatnich trzech lat 36 279 telefonów związanych z narażeniem na kontakt z kapsułkami do prania. Średnio pracownicy tych placówek odbierali jeden telefon co 44 minuty.
Najwięcej zgłoszeń (87 proc.) dotyczyło dzieci poniżej 6. roku życia i 97 proc. połknięcia pojedynczej substancji. Do 99 proc. zdarzeń dotyczących spożycia kapsułek do prania doszło w miejscu zamieszkania. Wiadomo też, że z tego powodu zmarło dziewięć osób dorosłych, z czego siedem ofiar śmiertelnych było w wieku powyżej 70 lat.
Naukowcy ostrzegają przed kapsułkami do prania
Badacze zwrócili się z apelem o wznowienie działań na rzecz bezpieczeństwa w celu ochrony najbardziej bezbronnej populacji. – Dobrowolnie przyjęte (przez firmy producenckie) standardy, kampanie społeczne oraz dotychczasowe zmiany produktów i opakowań sprawiły, że sytuacja się poprawiła. Mimo to co roku spora liczba dzieci narażona jest na niebezpieczeństwo, więc nadal jest nad czym pracować – wyjaśnia jeden ze współautorów badania i lekarz medycyny ratunkowej Christopher Gaw z Nationwide Children’s Hospital w Columbus w stanie Ohio.
Dodaje, że dużo ludzi nie jest świadomych tego, jak toksyczne mogą być te silne skoncentrowane środki do prania. – Jeśli masz w domu dzieci lub bezbronnych dorosłych (z demencją, chorobą Alzheimera lub niepełnosprawnością rozwojową), to stosowanie tradycyjnych detergentów do prania jest o wiele bezpieczniejszą alternatywą – apeluje.
Tym zagadnieniem zajęła się w 2015 roku organizacja ASTM International. W sytuacji zmniejszenia zagrożenia przygotowała dobrowolną standardową specyfikację bezpieczeństwa dla kapsułek do prania. Niektórzy eksperci twierdzą, że nie została ona wystarczająco rozpowszechniona. Ich zdaniem można wzmocnić sformułowane przez ASTM normy poprzez m.in. sprzedawanie kapsułek do prania w opakowaniach zgodnych z ustawą o zapobieganiu truciznom albo pakowanie każdej kapsułki jeszcze w dodatkową „warstwę ochronną”.
Naukowcy chcą znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego płynne detergenty zawarte w kapsułach do prania są o wiele bardziej toksyczne niż tradycyjne proszki i płyny do prania. Dodatkowo chcą ustalić, w jakich sposób można zmniejszyć toksyczność tego typu produktów.