NFZ zmienia zasady. Ci pacjenci już nie skorzystają z rehabilitacji

2023-01-20 9:28

NFZ zmienia zasady zawierania umów na rehabilitację leczniczą. Głos w sprawie zabrała Krajowa Izba Fizjoterapeutów, wydając oficjalne stanowisko - Wielu pacjentów nie będzie miało możliwości skorzystania ze świadczeń w warunkach domowych – czytamy.

NFZ zmienia zasady. Ci pacjenci już nie skorzystają z rehabilitacji
Autor: Getty Images NFZ zmienia zasady. Ci pacjenci już nie skorzystają z rehabilitacji

Krajowa Izba Fizjoterapeutów nie zgadza się z najnowszym zarządzeniem Prezesa NFZ, które zostało podpisane 10 stycznia br. Fizjoterapeuci obawiają się, że w wyniku nowych reguł wielu pacjentów zostanie pozbawionych możliwości skorzystania ze świadczeń. Zmiany dotyczą zawierania umów na rehabilitację leczniczą.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do fizjoterapeuty?

NFZ zmienia zasady. Krajowa Izba Fizjoterapeutów wydała stanowisko

KIF odnosi się do decyzji podjętych w nowym zarządzeniu. Chodzi o świadczenia domowe w ramach umów na fizjoterapię ambulatoryjną.

"Wprowadzono w nim – wbrew oczekiwaniom środowiska – decyzję "nakazującą" podmiotom, udzielającym świadczeń domowych w ramach umów na fizjoterapię ambulatoryjną, spełnianie wymogów określonych dla fizjoterapii domowej od 1 kwietnia 2023 roku" – czytamy w stanowisku KIF.

W grudniu 2022 roku w zarządzeniu wprowadzono zmiany, które uwzględniały rekomendację KIF, aby pozostawiono dotychczasowy stan prawny "w zakresie wymogów stawianych przed placówkami, wykonującymi fizjoterapię w warunkach domowych".

Stracą na tym pacjenci

Największe oburzenie wynika z faktu, że placówki mają być zmuszane do udzielania świadczeń na odmiennych zasadach, co - niestety - najbardziej dotkliwie odczują pacjenci.

- Podtrzymujemy stanowisko, iż wprowadzony w tym zarządzeniu zapis, zmusza placówki dotychczas wykonujące fizjoterapię domową w ramach podpisanych umów na udzielanie świadczeń w warunkach ambulatoryjnych i bezpośrednio wpłynie na ograniczenie dostępności do zabiegów, ze względu na zwiększenie wymogów w zakresie zatrudnienia. W efekcie spowoduje to pozostawienie licznej grupy pacjentów bez możliwości skorzystania ze świadczeń w warunkach domowych – czytamy.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów wyszła z propozycją spotkania z prezesem NFZ Filipem Nowakiem, w celu wypracowania dogodnych rozwiązań, na których pacjenci nie stracą.