NeoCoV - naukowcy z Wuhan odkryli nowego koronawirusa. "Może być bardzo groźny dla ludzi"

2022-01-29 11:27

Wirus NeoCoV został odkryty w Republice Południowej Afryki i jest blisko spokrewniony z wywołującym śmiertelną chorobę koronawirusem MERS-CoV. Zdaniem naukowców jeżeli w przyszłości dojdzie do kolejnej mutacji, NeoCoV może przenieść się na ludzi i wywołać śmiertelną, szybko rozprzestrzeniającą się chorobę.

NeoCoV - naukowcy z Wuhan odkryli nowego koronawirusa. Może być bardzo groźny dla ludzi
Autor: Getty Images

- Odkryliśmy nowego koronawirusa, który jest blisko spokrewniony z wirusem MERS. Na razie NeoCoV szerzy się między nietoperzami, ale jeśli zmutuje, może przenieść się na ludzi i wywoływać śmiertelną chorobę — ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu w Wuhanie i Chińskiej Akademii Nauk.

Przez ostatnie 10 lat wykryto kilka ognisk zachorowań na MERS, głównie w krajach Azji Wschodniej i Bliskiego Wschodu.

NeoCoV mógłby atakować ludzi tą samą drogą, co SARS-CoV-2

W artykule opublikowanym na portalu bioRxiv chińscy badacze piszą, że jeżeli w przyszłości dojdzie do kolejnej mutacji, NeoCoV może przenieść się na ludzi i wywołać śmiertelną, szybko rozprzestrzeniającą się chorobę. Należy jednak podkreślić, że portal gromadzi artykuły naukowe, które nie przeszły jeszcze recenzji.

Według naukowców z Wuhanu infekcja NeoCoV nie może być zneutralizowana przez przeciwciała dające ochronę przed koronawirusami SARS-CoV-2 i MERS-CoV. Dodano, że NeoCoV mógłby atakować ludzi, wnikając do ich organizmu tą samą drogą, co SARS-CoV-2, poprzez receptory komórkowe ACE2.

Dalsze badania pokażą, czy wirus jest zagrożeniem 

- Dopiero dalsze badania pokażą, czy opisany przez chińskich badaczy wirus będzie stanowił zagrożenie dla ludzi - przekazała w czwartek 27 stycznia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) agencji TASS.

WHO wraz ze Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz innymi organizacjami ONZ "obserwuje i odpowiada na pojawiąjące się zagrożenia ze strony wirusów odzwierzęcych".

Poradnik Zdrowie: szczepienie dzieci przeciwko COVID-19