Naukowcy odkryli 17 genów związanych z otyłością

2021-10-05 12:01

Zespół naukowców postanowił przyjrzeć się genom, które mogą być powiązane z otyłością. Badaczom udało się zidentyfikować aż 17 genów. Tylko 3 z nich mogą zapobiegać otyłości, a pozostałe ją powodować.

naukowcy-odkryli-17-genow-zwiazanych-z-otyloscia
Autor: Getty Images

Otyłość i związany z nią zespół metaboliczny to przyczyny wielu chorób. W związku z obecną plagą związaną z tymi schorzeniami wzrosło zainteresowanie identyfikacją celów farmakologicznych w leczeniu i zapobieganiu otyłości.

Zespól badaczy przeprowadził badanie asocjacyjne całego genomu (GWAS), którego zastosowanie umożliwiło genotypowanie setek tysięcy wariantów genetycznych związanych z otyłością. W przypadku zdecydowanej większości wariantów genetycznych nie jest jasne, czy powodują one otyłość, czy ich powiązania z chorobą są zupełnie przypadkowe, dlatego określenie, które geny odpowiadają za promowanie lub zapobieganie przybieraniu na wadze, jest nie lada wyzwaniem.

Do analiz naukowcy wykorzystali robaki znane jako C. elegans, by przebadać 293 geny związane z otyłością u ludzi.

Otyłość pod skalpel - na czym polega operacja bariatryczna?

Eksperci stworzyli specjalny model otyłości robaków, które karmili dietą regularną lub dietą o wysokiej zawartości fruktozy. Połączyli swoje analizy z wynikami badań genetycznych mysich i ludzkich baz danych GWAS. Dzięki czemu udało się zidentyfikować 17 genów, z czego 14 może powodować otyłość oraz 3, które mogą jej zapobiegać.

Odkrycia badaczy mogą przyczynić się w opracowaniu skutecznych dróg leczenia i zwalczania tego zdrowotnego problemu. Udało im się ustalić, że blokowanie działania właśnie trzech genów zapobiegających otyłości, doprowadziło między innymi do tego, że robaki żyły dłużej.

Autorzy badań podkreślają, że ich analizy wymagają dalszych prac badawczych, ale uzyskane wskaźniki są zachęcające, ponieważ dzięki przeprowadzonym badaniom udało się odkryć, że blokowanie działania jednego z genów u myszy, zapobiegało przybieraniu na wadze, obniżało poziom cukru we krwi czy poprawiało wrażliwość na insulinę.

Naukowcy wierzą, że wyniki ich pracy potwierdzą się także u ludzi.

Jak kontrolujesz swoją wagę?
Pytanie 1 z 5
Chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów? Dieta odchudzająca bez dodatkowego wsparcia nie przyniesie oczekiwanych efektów. Masz opracowany system, który wspomaga proces odchudzania?
Aplikacja do odchudzania
O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki