Najpierw obejrzał filmiki w sieci, a później sam zrobił sobie operację nosa. Wylądował w szpitalu

2022-08-08 16:38

Mężczyzna postanowił, że wykona sobie operację nosa w warunkach domowych po obejrzeniu kilku instruktażowych filmów online. Wcielił się w rolę chirurga amatora, ale dość szybko musiał zostać przetransportowany do szpitala, gdzie uzyskał profesjonalną pomoc personelu medycznego. Lekarze stwierdzili, że mógł tą "domową plastyką nosa" doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Mężczyzna w stanie ciężkim leżący w łóżku szpitalnym
Autor: Getty Images

Samozwańczym chirurgiem plastycznym okazał się mężczyzna z Brazylii. Obejrzał w Internecie mnóstwo filmików pokazujących, jak przebiega krok po kroku operacja plastyczna nosa. To były nagrania typu DIY (ang. Do It Yourself), czyli zrób to samodzielnie. Był przekonany, że został już "wyszkolony" i jest sam wykonać plastykę nosa. Mało brakowało, a domowa operacja mogłaby skończyć się naprawdę bardzo źle.

Wizyta u chirurga plastyka

Myślał, że sam jest w stanie zrobić plastykę nosa. Trafił do szpitala

Mężczyzna wylądował w szpitalu w regionie Campo Limpo w São Paulo, gdzie wykonano mu wstępne badania. Lekarze przeżyli szok, jak dowiedzieli się, że pacjent, niemający żadnego wykształcenia, ani doświadczenia medycznego, chciał samodzielnie wykonać operację plastyczną nosa i twarzy.

Podczas tego domowego zabiegu Brazylijczyk nie używał rękawiczek, oczyszczał rany za pomocą 70-procentowego alkoholu, a później je samodzielnie pozszywał. Na szczęście, jak przekazał personel medyczny, mężczyzna nie doprowadził do poważnych uszkodzeń. Spędził kilka godzin w szpitalu, w którym medycy go bacznie obserwowali i dokładnie oczyszczali mu rany. Mężczyzna został już wypisany do domu.

Domowe zabiegi niosą poważne ryzyko

Lekarze na jego przykładzie ostrzegają innych ludzi, aby pod żadnym pozorem nie stosowali metod DIY w celu poprawy wyglądu nosa i innych części ciała. Tak nieodpowiedzialne zachowanie związane z wykonaniem samodzielnej plastyki nosa może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, m.in. martwicy tkanek, infekcji, niedrożności nosa i wstrząsu anafilaktycznego.

Jak zaznaczył Rodrigo Lacerda, chirurg plastyczny i członek Towarzystwa Chirurgii Plastycznej w Brazylii, tego typu "zabiegi tylko pogorszą wygląd, ponieważ nie są skuteczne i niosą poważne ryzyko". Dodał, że nie można ich wykonywać bez znajomości anatomii nosa, która jest bardzo złożona.