Nadciśnienie zabija "po cichu". Objawy choroby zauważysz w oczach
Wiele osób bagatelizuje problemy z ciśnieniem krwi. Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, która dotyka także młode osoby. Rozwój choroby może prowadzić do poważnych schorzeń układu krążenia. Zastanawiasz się, czy cierpisz na nadciśnienie? Dwa objawy nadciśnienia jesteś w stanie dostrzec w swoich oczach.
Nadciśnienie tętnicze dotyka także młodych osób
Tylko w Polsce na nadciśnienie tętnicze cierpi co najmniej 10 milinów osób. Zaledwie 25 proc. z nich je leczy. Problemy z ciśnieniem to dolegliwości, które wiele osób ignoruje. Nieleczone nadciśnienie może powodować poważne problemy takie jak niewydolność serca, chorobę tętnic obwodowych czy niewydolność nerek. Nadciśnienie sprzyja także udarom i zawałom serca.
Nadciśnienie tętnicze nie boli, dlatego zazwyczaj interesujemy się problemem, kiedy doprowadza do poważnych problemów ze zdrowiem. Wysokie ciśnienie krwi to nie tylko problem dorosłych. Eksperci wskazują, że podwyższone ciśnienie krwi mają nawet dzieci.
Objawy nadciśnienia są zazwyczaj nieoczywiste. Co czyni je jeszcze bardziej niebezpiecznym. Do najczęściej występujących objawów zalicza się między innymi zawroty głowy, zmęczenie, kołatanie serca czy krwawienie z nosa. Dwa symptomy świadczące o rozwoju nadciśnienia tętniczego, jesteś w stanie zauważyć, spoglądając w lustro. Wystarczy, że przyjrzysz się swoim oczom.
Objawy nadciśnienia, które widać w oczach
Choroby naczyniowe, w tym także nadciśnienie tętnicze, powodują zmiany naczyń krwionośnych w obrębie siatkówki. Przede wszystkim może dochodzić do ich pękania, co wpływa na estetykę, ale przede wszystkim na ich elastyczność. Dlatego, jeśli zauważysz u siebie jasno czerwoną plamkę w białej części oka, czyli twardówce, może to być objaw wysokiego ciśnienia krwi.
W momencie, kiedy naczynia krwionośne pękają, powodują wylewy w oku, co skutkuje problemami z widzeniem. Niewyraźne widzenie to kolejny z symptomów świadczący o poważnych problemach z ciśnieniem. Choć często ignorujemy go, zwalając winę na zmęczenie albo długie wpatrywanie się w ekran monitora.
Żaden z objawów nadciśnienia, które widzimy w oczach, nie boli, ale warto się im przyjrzeć. Zdarza się, że niewyraźnemu widzeniu towarzyszą bóle głowy, jednak ten symptom nie musi wystąpić u każdego.
Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?
Przede wszystkim, by rozpoznać problemy z ciśnieniem krwi, należy je zmierzyć. To proste badanie, które trwa zaledwie kilka minut, może uratować ci życie. Jeśli nie masz ciśnieniomierza w domu, możesz zmierzyć ciśnienie podczas wizyty u lekarza internisty, w każdej przychodni, a nawet w niektórych aptekach.
Badanie jest niezwykle proste. Polega na założeniu w odpowiednim miejscu mankietu, który napełniany jest powietrzem. W momencie, gdy dochodzi do spuszczenia powietrza, urządzenie odczytuje wynik pomiaru.
Nadciśnienie tętnicze ma wpływ na śmiertelność i zapadalność na choroby sercowo-naczyniowe. Jeśli podejrzewasz u siebie problem z wysokim ciśnieniem krwi, koniecznie dokonaj pomiaru i udaj się do lekarza.