Może wskazywać na cukrzycę, boreliozę czy choroby nerek. Ma je 11 mln Polaków

2023-05-25 12:08

Chorują miliony Polaków. Zmęczenie, choć pozornie niegroźne, może być sygnałem alarmujących stanów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, borelioza, choroby nerek czy wątroby. Przewlekłe zmęczenie nie jest błahym objawem do zignorowania, lecz ostrzeżeniem, które może ukrywać głębsze problemy.

Może wskazywać na cukrzycę, boreliozę czy choroby nerek. Ma je 11 mln Polaków
Autor: Getty Image

Informacje pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego sugerują, że obywatele Polski są nadmiernie obciążeni pracą, doświadczają zmęczenia i stresu. Około 11 milionów osób z Polski zgłasza symptomy zmęczenia. Dodatkowo, według raportu z 2022 roku opracowanego przez organizację Human Power, znaczna część respondentów - aż 80% - doświadcza wyczerpania, a dla 41% z nich nawet odpoczynek nie przynosi oczekiwanego odzyskania sił.

Zmęczenie jako wstępny symptom cukrzycy

Zmęczenie może wynikać z różnych przyczyn, począwszy od stresu zawodowego, niedoboru składników odżywczych, aż po zaburzenia psychiczne, jak depresja. Przerażające jest to, że zmęczenie jest także jednym z pierwszych symptomów cukrzycy.

Cukrzyca charakteryzuje się niewłaściwą regulacją poziomu cukru we krwi. W sytuacji hiperglikemii, komórki nie są w stanie korzystać z glukozy jako głównego źródła energii, co prowadzi do poczucia zmęczenia i osłabienia. Dodatkowo insulinooporność powoduje, że komórki organizmu nie reagują prawidłowo na insulinę, co utrudnia przekształcanie glukozy w energię i może prowadzić do chronicznego zmęczenia.

Zmęczenie jako symptom wirusa HCV i boreliozy

Przewlekłe zmęczenie jest także jednym z głównych objawów zakażenia wirusem WZW C. Wielu pacjentów skarży się na utrzymujące się zmęczenie, które jest charakterystycznym symptomem przewlekłego zapalenia wątroby typu C.

Zmęczenie jest również typowym objawem boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze. Borelioza może przybierać formę przewlekłą, objawiającą się chronicznym zmęczeniem, bólami stawów, objawami przypominającymi grypę, bólami karku i wypadaniem włosów.

Zmęczenie jako symptom chorób tarczycy

Przewlekłe zmęczenie i wyczerpanie mogą być objawami niedoczynności tarczycy, zaburzenia hormonalnego, które dziesięciokrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Ociężałość, uczucie chłodzenia dłoni i zmęczenie są najczęstszymi objawami towarzyszącymi zaburzeniom tarczycy.Kiedy zmęczenie wskazuje na problemy z nerkami?

Zmęczenie może być również symptomem chorób nerek, takich jak niewydolność nerek. Ten poważny stan polega na tym, że nerki nie są w stanie efektywnie usuwać toksyn i odpadów z organizmu.

Zmęczenie może świadczyć o niedokrwistości

Niedokrwistość to stan, w którym nasz organizm nie produkuje wystarczającej ilości czerwonych krwinek, które są odpowiedzialne za transport tlenu do tkanek. Niedobór tych komórek prowadzi do zmniejszenia zdolności krwi do dostarczania tlenu, co z kolei powoduje zmęczenie i osłabienie.

Niedokrwistość jest stanem, który powoduje, że czerwone krwinki nie mogą dostarczyć wystarczającej ilości tlenu do naszych komórek. To prowadzi do zmniejszenia energii w organizmie i powoduje zmęczenie. Niezależnie od tego, jak długo śpimy czy jak zdrowo się odżywiamy, zawsze czujemy się zmęczeni i wyczerpani - tłumaczy dr Kopciuch.

Niedokrwistość może być wynikiem różnych stanów, takich jak niedobór żelaza, choroby przewlekłe, choroby nerek, a nawet nowotwory. Z tego powodu, każda osoba odczuwająca chroniczne zmęczenie powinna skonsultować się z lekarzem i być skierowana na odpowiednie badania diagnostyczne.

Przewlekłe zmęczenie – jak sobie z nim radzić?

Rozwiązanie problemu przewlekłego zmęczenia zależy od przyczyny tego stanu. Lekarz powinien przeprowadzić szczegółowe badania w celu zdiagnozowania potencjalnej choroby stojącej za uczuciem zmęczenia. Mogą to być badania krwi, testy funkcji wątroby, tarczycy czy nerek, a także badania na obecność chorób zakaźnych.

Jeśli przyczyną jest jakaś choroba, leczenie powinno skupić się na jej zwalczaniu. W przypadku cukrzycy może to oznaczać zmianę diety, wprowadzenie leków obniżających poziom cukru we krwi i regularne monitorowanie poziomu cukru. Jeśli przyczyną jest niedokrwistość, leczenie może obejmować suplementację żelaza lub witaminy B12.

Oprócz leczenia medycznego zmęczenie można również zwalczać poprzez zmianę stylu życia. Prawidłowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna, dostateczna ilość snu i zarządzanie stresem mogą pomóc zwiększyć poziom energii.

Poradnik Zdrowie: zmęczenie