Ministra zdrowia ogłasza przełom. Test molekularny wykrywający HPV już dostępny
Test molekularny HPV HR, skuteczniejszy niż tradycyjna cytologia w wykrywaniu przedrakowych zmian szyjki macicy, od lipca jest dostępny bezpłatnie w ramach programu profilaktycznego finansowanego przez NFZ. Eksperci mówią o przełomie w diagnostyce, a ministra zdrowia Izabela Leszczyna nazywa nowe badania „game changerem” w profilaktyce raka szyjki macicy.

Nowy skuteczniejszy test wykrywający raka szyjki macicy
Test molekularny dwa razy skuteczniejszy od konwencjonalnej cytologii w wykrywaniu przedrakowych zmian szyjki macicy jest dostępny w programie profilaktycznym finansowanym przez NFZ - poinformowano na konferencji w Narodowym Instytucie Onkologii - Państwowym Instytucie Badawczym.
Do programu profilaktyki raka szyjki macicy finansowanego przez NFZ od lipca włączono test molekularny HPV HR oraz cytologię płynną.
Nowy test wykryje obecność wirusa zanim rozwinie się choroba
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna podczas czwartkowej konferencji w instytucie podkreśliła, że to „game changer” w profilaktyce raka szyjki macicy.
- Często nie przychodzimy na badania, bo się boimy wyników. Test molekularny pozwala wykryć wirus, który dopiero może spowodować, że będziemy chore
- zaznaczyła Leszczyna. Zachęcała kobiety do wykonywania badań w 2,7 tys. poradni ginekologicznych, które maja kontrakt z NFZ.
Eksperci podkreślali, że test molekularny i cytologia płynna to droga diagnostyka dostępna wcześniej tylko na ryku prywatnym. Przez rok w programie profilaktycznym będzie dostępna obok tych badań także cytologia klasyczna, a kobieta będzie mogła wybrać rodzaj badania.
Nowe badanie profilaktyczne pozwoli określić genotyp HPV
Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski zaznaczył, że test molekularny ma blisko dwukrotnie większą zdolność do wykrywania zmian przedrakowych szyjki macicy, niż cytologia konwencjonalna, czyli cytologia pobierana na szkiełko podstawowe. Jak dodał ekspert:
- Test, który ma zdolność blisko dwukrotnie wyższą do wykrywania zmian przedrakowych szyjki macicy niż dotychczas dostępna cytologia konwencjonalna. Ten test jest w przypadku wyników dodatnich uzupełniany o badanie cytologiczne na podłożu płynnym.
Nowakowski wyjaśnił, że w programie profilaktycznym, w przypadku dodatniego wyniku testu molekularnego, wykonywane jest badanie cytologiczne na podłożu płynnym, które ocenia ryzyko obecności zmian przedrakowych na szyjce macicy. Zaznaczył, że w zależności od wyników tych dwóch badań prowadzona jest dalsza diagnostyka.
Zaznaczył, że czułość klasycznego badania cytologicznego oscyluje między 50-60 proc., natomiast czułość testu molekularnego to 95 proc. Test wykrywa m.in. najbardziej onkogenne genotypy wirusa HPV. Jak podkreślił ekspert:
- To dla mnie wielkie święto – jako ginekologa-onkologa – bo właśnie zyskaliśmy nowe, niezwykle istotne narzędzie profilaktyczne. Zdrowie to inwestycja, i każda osoba w tym kraju powinna to rozumieć. Jeśli mamy do dyspozycji takie możliwości, i to bezpłatnie – korzystajmy z nich.

Nowakowski dodał, że obecnie zgłaszalność do programu profilaktyki raka szyjki macicy to 11 proc.
Dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii-PIB dr hab. n. med. Beata Jagielska zaznaczyła, że szczepienia przeciwko HPV i diagnostyka molekularna może spowodować, że nowotwór raka szyki macicy zostanie pokonany.
- Nie będziemy mówić już o zachorowaniach na nowotwór, ale będziemy mówić o wykrywaniu wczesnych zmian, które będą leczone (...) tak jak jest w krajach skandynawskich. Jesteśmy na bardzo dobrej drodze
- dodała. Jagielska zaznaczyła, że co roku na raka szyjki macicy umiera 1,8 tys. kobiet.