Michał Pałubski do mężczyzn: badajcie swoje jądra!

2019-01-04 11:30
Michał Pałubski do mężczyzn: badajcie swoje jądra!
Autor: facebook.com/palubski/

Michał Pałubski jest komikiem, jednym z członków Brothells StandUp Group. W grudniu opublikował na swoim Facebooku zdjęcie z pobierania krwi, później dołączyły kolejne - ze szpitala. Po Nowym Roku Pałubski zdradził, że jego leczenie jest związane z rakiem jądra i zaapelował do mężczyzn, by nie zapominali o dbaniu o swoje zdrowie intymne.

Choć o tym, jak ważne jest samobadanie piersi przypomina się kobietom od lat, w kwestii samobadania jąder panuje niemal cisza. W Polsce niestety cały czas pokutuje przekonanie, że o ile kobiety potrafią zadbać o swoje zdrowie, o tyle mężczyźni mają z tym problem - nie lubią chodzić do lekarza, przyznawać się, że coś im dolega, o samobadaniu jąder w ogóle nie wspominając.

Sprawa zmieniła się na plus po zainicjowaniu corocznej akcji Movember - każdego listopada zachęca się mężczyzn, by zapuszczali wąsy, zwracając w ten sposób uwagę na kwestię męskiego zdrowia. Do akcji chętnie włączają się znani panowie, mający dużą siłę przebicia. Dlatego tak ważne jest, że w tym temacie i, co ważne, na swoim przykładzie, postanowił wypowiedzieć się Michał Pałubski.

Panowie, badajcie swoje jądra!

Michał Pałubski jest komikiem, który razem z Jakubem Ćwiekiem i Maciejem Linke założył Brothells StandUp Group. Jak zaznacza, stand up miał być jego sposobem na wyjście ze strefy komfortu, a stał się sposobem na życie. W grudniu na facebookowym profilu Pałubskiego pojawiło się jednak nietypowe zdjęcie - mężczyzna poddawał się na nim badaniu krwi, "bo czasem trzeba" je przecież wykonać.

Okazało się, że przezorny zawsze ubezpieczony, a pamięć o regularnych badaniach może uratować zdrowie i życie - Pałubski otrzymał diagnozę: guz jądra. Już 2 stycznia umieścił zdjęcie ze szpitala, gdzie przeszedł operację. Dziś komik apeluje do mężczyzn:

- I tu pytanie do panów? Czemu olewacie samobadanie? A gdy już coś wyczujecie próbujecie to zlekceważyć? Czemu guz mózgu jest poważny, a guz ulubionego organu każdego faceta już nie??? Umiera się na to tak samo!!!

Zwraca również uwagę na ważną kwestię: usunięcie jądra nie ma nic wspólnego z męskością.

- I szczerze, co się stanie jak Wam wytną jajo? Stajecie się mniej męscy? Kto jest mniej męski: Facet z jednym jajem, czy jego zwłoki? Dlatego badajcie się i leczcie!!!

Zachęca również do wykonywania "rodzinnych" badań:

- Poproście o to swoje partnerki, nie ma przecież milszego badania niż bardzo dokładne, powolne sprawdzenie centymetr po centymetrze tych okolic! A po wszystkim powiedzcie do niej: "Uratowałaś mi życie!!!"

I na końcu dodaje:

- Mówi to człowiek, u którego stwierdzenie "bez jaj" nabiera od dziś innego znaczenia!

Jak wykonać samobadanie jąder?

Samobadanie jąder nie jest żadną trudną, a bardzo ważną sprawą - wcześnie wykryty rak jądra ma bardzo dobre rokowania, zazwyczaj panowie szybko wracają do zdrowia, jednak to choroba, która długo nie daje objawów w postaci bólu, stanów zapalnych. 

Badanie jąder trwa około 3 minuty - wystarczy poświęcić je swoim częściom intymnym raz w miesiącu, najlepiej będąc pod prysznicem lub w trakcie kąpieli, ponieważ skóra worka mosznowego wtedy się zmiękcza. 

Szczegółowe informacje, jak wykonać badanie, znajdują się w poniższym artykule!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.