Miał problemy z oddychaniem. Przyczyną był ząb w nosie

2021-12-10 10:13

Z niecodziennym przypadkiem musieli zmierzyć się dwaj lekarze Sagar Khanna i Michael Turner. Do kliniki otolaryngologicznej zgłosił się mężczyzna uskarżający się na długotrwałe trudności w oddychaniu przez prawe nozdrze. Jak się okazało, przyczyną problemów był ząb, który wyrósł w jego nosie.

zbliżenie na nos mężczyzny z brodą
Autor: Getty Images

Ektopowe części ciała spotykane są rzadko - występują u zaledwie 0,1 proc. ludzi. Doniesienia o tym, że części ciała rosną w miejscach, w których normalnie się nie pojawiają, najczęściej obejmują właśnie zęby.

38-letni mężczyzna zgłosił się po pomoc do kliniki otolaryngologicznej. Pacjent nie zgłaszał żadnych historii urazów twarzy ani nieprawidłowości twarzoczaszki. Badanie fizykalne nosa wykazało krzywą przegrodę, zwapniałe ostrogi przegrody i 2-centymetrową perforację w przegrodzie tylnej.

Poradnik Zdrowie - Kiedy iść do laryngologa?

Po wykonaniu badań najpierw rynoskopii, która wykazała twardą, nietkniętą, białą masę w dnie prawego nozdrza, a potem tomografii komputerowej okazało się, że przyczyną kilkuletnich problemów z oddychaniem jest odwrócony biały obiekt w jamie nosowej.

Przeprowadzona tomografia zatok przynosowych wykazała dobrze odgraniczoną masę odpowiadającą odwróconemu ektopowemu zębowi. Lekarze stwierdzili, że jest to prawdopodobna przyczyna niedrożności i perforacji przegrody.

Ząb, zamiast rosnąć w dół do ust, wyrósł w górę od szczęki. Po poinformowaniu pacjenta o swoich odkryciach lekarze wykonali zabieg usunięcia obiektu, który miał 14 mm długości.

Operacja przebiegła bez powikłań, a 38-latek wrócił na wizytę kontrolną. Rana zagoiła się prawidłowo, lekarze stwierdzili, że nie ma żadnej infekcji ani nowego wzrostu zębów. Co więcej, mężczyzna mógł w końcu swobodnie oddychać.

Lekarze podkreślają, że osoby z ektopowymi częściami ciała powinny udać się do lekarza, jak najszybciej jest to możliwe. Dlaczego? Obiekty te mogą spowodować uszkodzenie otaczających tkanek.

W przypadku zębów ektopowych może dojść do zjawiska wypychania innych zębów, a to z kolei może powodować wykrzywianie ich. Są nawet przypadki powstawania bolesnych torbieli w pobliżu takich części ciała. Jednak jak podkreślają specjaliści – wyrastanie zębów ektopowych aż do jamy nosowej lub samego nosa jest naprawdę bardzo rzadkie.

Przypadek został opisany w czasopiśmie The New England Journal of Medicine.