Mężczyzna pracował w upale, doszło do tragedii. "Temperatura jego ciała przekroczyła 41 stopni"

2022-07-21 16:21

Jeden z pracowników hiszpańskiej firmy sprzątającej stracił przytomność na ulicy w wyniku przegrzania organizmu. Zmarł po przewiezieniu do szpitala. Syn mężczyzny w rozmowie z mediami powiedział, że "praca w 42 stopniach, bez cienia, w takich ubraniach jest nienormalna".

José Antonio González
Autor: Twitter

W Hiszpanii fala ekstremalnych upałów nie odpuszcza i zbiera śmiertelne żniwo. 60-letni José Antonio González, pracownik firmy sprzątającej, zmarł w pracy z powodu upału. W oczach bliskich pozostał "miłym facetem z sąsiedztwa i żartownisiem".

Pracownik zmarł na ulicy przez udar cieplny

W dniu zdarzenia w Madrycie było strasznie gorąco. Temperatura przekraczała powyżej 40 stopni Celsjusza. Mężczyzna umówił się ze swoim kolegą, że się zamienią na zmiany. Pierwotnie miał stawić się w pracy z samego rana, a pojawił się dopiero około godz. 14. Wziął ze sobą dwie butelki wody i specjalny spryskiwacz mgiełkowy.

Po kilku godzinach zamiatania ulicy 60-latek zasłabł i upadł na chodnik. Z powodu udaru stracił przytomność. Świadkiem zdarzenia był przypadkowy przechodzień.

"Praca w 42 stopniach w takich ubraniach jest nienormalna"

José Antonio González został przewieziony do szpitala. Temperatura jego ciała przekroczyła 41 stopni. Mimo starań lekarzy nie udało się go uratować. Zmarł na zawał serca.

Śmierć mężczyzny wywołała ogromne poruszenie w Madrycie. Radni miejscy złożyli kondolencje rodzinie pogrążonej w żałobie. Jak wyznał Miguel, syn Gonzáleza, dopiero po odejściu ojca zrozumiał, na co się skarżył. "Powiedział mi, że trudno mu nawet mówić, gdy ma ten mundur na sobie. Myślę, że praca w 42 stopniach, bez cienia, w takich ubraniach jest nienormalna. To nie może się więcej powtórzyć" – opowiedział w rozmowie z mediami.

Poradnik Zdrowie: udar słoneczny

Skutki przegrzania organizmu są niebezpieczne dla zdrowia

Każdy z nas odczuwa skutki wysokich temperatur między innymi pogorszenie samopoczucia, brak energii, zmęczenie. Eksperci przestrzegają, że przegrzanie organizmu jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. O hipertermii jest mowa, gdy temperatura wewnątrz organizmu przekracza 41 stopni. W momencie, gdy dochodzi do kumulacji ciepła w organizmie, jego zdolność naturalnego ochładzania się przez pocenie znacznie spada. W rezultacie zmniejsza się oddawanie ciepła do otoczenia.

Hipertermia dotyka zwykle osoby starsze, dzieci oraz osoby mające zaburzoną termoregulację organizmu. Najczęściej daje objawy takie jak: ból i zawroty głowy, bardzo ciepła i sucha skóra, przekrwienie twarzy, nudności i wymioty, uczucie zmęczenia, ospałość, przyśpieszona praca serca, opuchnięte kostki i stopy, niewyraźne widzenie, przyspieszona praca serca i zaburzenia świadomości. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty świadomości.  

Brak odpowiedniej reakcji może doprowadzić do poważnych konsekwencji, a nawet zakończyć się śmiercią.