Metalowe butelki olimpijskie wycofane ze sprzedaży. Wszystko przez jeden składnik

2024-07-22 14:33

Igrzyska Olimpijskie 2024 już niedługo się rozpoczną. Z ich okazji sprzedawane były metalowe butelki na wodę z logiem. Teraz zostały jednak wycofane ze sprzedaży. Wszystko dlatego, że zawierały nadmierne ilości jednej substancji.

Metalowe butelki olimpijskie wycofane ze sprzedaży. Wszystko przez jeden składnik
Autor: fot. Getty Images Metalowe butelki olimpijskie wycofane ze sprzedaży. Wszystko przez jeden składnik

Francja wycofuje olimpijskie butelki na wodę. Zawierają szkodliwą substancję

Francja wycofała ze sprzedaży serię butelek na wodę dla dzieci z logo Igrzysk Olimpijskich zaledwie na tydzień przed ceremonią otwarcia, która odbędzie się w Paryżu.

Oficjalna agencja ds. wycofywania produktów ze sprzedaży konsumenckiej poinformowała, że metalowe butelki wielokrotnego użytku zawierają nadmierną ilość substancji chemicznej, bisfenolu A. Ta substancja jest we Francji zakazana od 2015 roku ze względu na powiązanie z problemami zdrowotnymi, w tym rakiem piersi i niepłodnością.

Butelki te pojawiły się w sierpniu ubiegłego roku i sprzedawano je, aż do czerwca. Teraz jednak władze zaapelowały o zwrot butelek do sklepów, z których zostały kupione. Były one białe z beżowymi, niebieskimi lub czerwonymi zakrętkami. Na nich można znaleźć kółka olimpijskie, maskotkę tegorocznych igrzysk lub płomień olimpijski.

Co to jest bisfenol A?

Bisfenol A (BPA) to związek organiczny z grupy fenoli, który jest bardzo często wykorzystywany do produkcji artykułów z tworzyw sztucznych, które nierzadko znajdują zastosowanie między innymi jako materiały do produkcji opakowań żywności i kosmetyków.

Warto zaznaczyć, że badania nad możliwością migracji tej substancji do produktów rozpoczęto długo po tym, jak BPA wprowadzono do zastosowania w przemyśle opakowań produktów mających bezpośredni wpływ na zdrowie ludzi.

Idąc do szczecińskiego zamku... oddasz puste butelki!

Bisfenol A jest jednym z ksenoestrogenów, czyli związków chemicznych, które wykazują zdolność interakcji z układem hormonalnym. Działanie BPA może powodować zakłócanie układów hormonalnego i nerwowego. Co więcej, ze względu na swoją budowę chemiczną może wpływać również na działanie układu rozrodczego czy tarczycy. 

BPA może powodować między innymi bezpłodność, cukrzycę, otyłość i przyczyniać się do powstawania zmian nowotworowych. 

Czy istnieje bezpieczna ilość bisfenolu A?

Wyniki badań, które powiązały BPA z wieloma chorobami doprowadziły do pojęcia działań prawnych związanych ze stosowanie opakowań będących potencjalnymi źródłami tej substancji. 

Na tę chwilę całkowicie zakazano stosowania polimerów wyprodukowanych przy jej użyciu wyłącznie w trakcie produkcji butelek dla dzieci. Zakaz ten obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej od 2011 roku. 

Podjęto działania mające na celu ustalenie bezpiecznej dawki BPA. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ekspozycja na niewielkie dawki BPA nie jest niebezpieczna.

Jeśli chcemy się upewnić, że opakowanie nie zawiera bisfenolu A, powinniśmy szukać produktów sygnowanych informacją "BPA FREE". Aby mieć pewność, możemy również poszukać informacji na dnie butelki, opakowaniu czy na ulotce.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki