Medycy się boją. Chcą zwolnienia z odpowiedzialności karnej na czas pandemii

2020-10-10 10:29

Lekarze apelują do rządu o pomoc i rozwiązania, które ułatwią im pracę i zapewnią bezpieczeństwo. Ostrzegają, że już wkrótce może zabraknąć personelu!

Koronawirus w Polsce. Kiedy normalnie pójdziemy do lekarza? Ministerstwo Zdrowia odpowiada
Autor: Getty Images

Medycy zwracają uwagę na konieczność wprowadzenia pewnych zmian w służbie zdrowia. Żądają:

  1. Zabezpieczenia wszystkich medyków w SOO na już!
  2. Traktowania każdego pacjenta wchodzącego do szpitala jako potencjalnie zakażonego i w związku z tym wprowadzenie procedur chroniących personel
  3. Ubezpieczenie medyków na wypadek zachorowania i śmierci w przebiegu Covid
  4. Zwolnienia lekarzy z odpowiedzialności karnej na czas pandemii
  5. Natychmiastowego zwiększenia środków finansowych dla szpitali by mogły zabezpieczyć, przeszkolić dodatkową kadrę.

W przypadku braku reakcji rządu zapowiadają, że może pojawić się problem. Problem nie tylko dla nich, ale przede wszystkim dla pacjentów!

Czytaj też: Dramatyczne kolejki na SOR-ach. Wyjazd karetki trwa 9 godzin

- Uznamy za zaniechanie i świadome narażenie społeczeństwa na śmierć. Lekarzy, pielęgniarek, ratowników, diagnostów, techników, pracowników wspomagających jest ograniczona ilość. Jeśli ten kraj ma przetrwać tą fale, to ochrona zdrowia musi być priorytetem! Żądajmy tego jako cale środowisko i szykujmy się do wojny nie tylko z wirusem, ale i z naszym rządem o godność naszą i pacjentów - czytamy na stronie Porozumienia Chirurgów.

Lekarze apelowali już wcześniej o zmiany! Zwracali uwagę przede wszystkim na to, że każdego pacjenta należy traktować jako potencjalnie chorego.

- Przy tym tempie rozprzestrzeniania epidemii każdego pacjenta musimy traktować jako (+) ! KAŻDY pracownik ochrony zdrowia powinien być zabezpieczony w maskę FFP3, okulary ochronne, rękawiczki i fartuch barierowy. Tylko wtedy praca oddziałów będzie mogą toczyć się w miarę ciągłym rytmie. Musimy za wszelką cenę utrzymać ciągłość leczenia i chociaż podstawowy dostęp do ochrony zdrowia - brzmiał jeden z postulatów. 

Wielkim problemem jest także to, że medycy są często zmuszani do pracy. Ich zdaniem rząd powinien się troszczyć o ludzi pracujących na pierwszej linii frontu. Stąd postulat o ubezpieczenie ich i ich rodzin.

Polecamy: Wkrótce zabraknie lekarzy? Medycy apelują do nowego ministra!