Masz te cechy charakteru? Będziesz cieszyć się lepszym zdrowiem

2022-08-23 11:46

Ludzie z natury dobrzy, uczciwi, nie odmawiający pomocy i postępujący w zgodzie z kodeksem moralnym nie tylko są bardziej lubiani. Takie zachowanie przyczynia się również do ich lepszego samopoczucia - a naukowcy z Harvardu udowodnili, że osoby te cieszą się również lepszym zdrowiem. Zespół badawczy ma nadzieję, że ich odkrycie wzmocni nasze wrodzone skłonności do czynienia dobra - teraz jest to bowiem związane z wymiernymi korzyściami zdrowotnymi.

Masz te cechy charakteru? Będziesz cieszyć się lepszym zdrowiem
Autor: Getty Images

Uczciwość i wysokie standardy moralne to cechy, które obecnie spotykamy coraz rzadziej. Tymczasem o tym, że warto postępować zgodnie z pewnymi normami społecznymi, żyć mądrze i dobrze, przekonują nie tylko teolodzy, ale również naukowcy.

Wskazują na to zwłaszcza wyniki niedawnego badania, które przeprowadzili naukowcy z Harvard Chan SHINE i Human Flourishing Program, i które opublikowano w czasopiśmie w Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology.

Wysokie standardy moralne dają wymierne korzyści zdrowotne

W badaniu wykorzystano dane z długoterminowej obserwacji połączone z danymi o roszczeniach z tytułu ubezpieczenia medycznego, zebrane od 1209 osób pracujących w dużej amerykańskiej organizacji usługowej. Każda z tych osób w 2018 i 2019 roku wypełniła ankiety - na podstawie odpowiedzi oceniano ich "kompas moralny".

Pytania dotyczyły m.in. rezygnacji z własnych potrzeb na rzecz czynienia dobra, skłonności do opóźniania gratyfikacji, osobistej życzliwości itp. Naukowcy analizowali również zgłaszane przez uczestników badania informacje o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego, a także informacje na temat odczuwanych przez nich lęku, depresji oraz na temat chorób układu krążenia.

Wyniki badania sugerują, że osoby żyjące według wysokich standardów moralnych mają znacznie niższe ryzyko depresji (o 21-51 proc), niższe jest również u nich ryzyko rozwoju chorób serca, a ci, którzy są w stanie zrezygnować z gratyfikacji na rzecz większej nagrody w przyszłości, odczuwają również mniejszy niepokój.

Konieczne są dalsze badania

Jak wyjaśniła w artykule podsumowującym badania jego naczelna autorka, Dorota Węziak-Białowolska, naukowiec z Harvard SHINE, afiliowany naukowiec w Human Flourishing Program i profesor nadzwyczajna socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim:

„Wiemy, że mocne strony charakteru to pozytywne cechy osobowości, które są niezbędne dla tożsamości danej osoby, przyczyniają się do większego dobra i odgrywają korzystną rolę w promowaniu dobrego samopoczucia i pozytywnego zdrowia. Nasze wyniki pokazują, że osoby, które prowadzą swoje życie według wysokich standardów moralnych, mają znacznie mniejsze szanse na depresję. Sugerują również, że preferencje dotyczące opóźnionej gratyfikacji mogą mieć pewien potencjał, by łagodzić ryzyko lęku, a wykorzystywanie mocnych stron o charakterze moralnym do pomagania innym może być korzystne dla zdrowia fizycznego, zarówno w przypadku samooceny stanu zdrowia fizycznego, jak i układu sercowo-naczyniowego."

Poradnik Zdrowie: depresja a uwarunkowania genetyczne i socjologiczne

Prof. Węziak-Białowolska dodała: „Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić rolę mocnych stron o charakterze moralnym dla zdrowia psychicznego i zdrowia fizycznego populacji. Ponieważ jednak te pozytywne cechy osobowości są zgodne z niemal powszechnym ludzkim pragnieniem stania się lepszą osobą i są podatne na zmiany, promująca je polityka zdrowia publicznego prawdopodobnie zostanie pozytywnie odebrana przez opinię publiczną”.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki