Masz stopy hobbita? Sprawdź, czy owłosienie na palcach i wierzchach stóp może zwiastować chorobę

2022-08-31 16:08

Czasem jest tak, że włosy rosną beztrosko tu i tam, na przykład na palcach i wierzchach stóp. Mogą być one niemal niewidoczne albo wręcz na odwrót – dość mocno rzucać się w oczy. Mowa tu o gęstym i ciemnym owłosieniu na stopach, które może przez to przypominać stopy hobbita. Czy może to być sygnał, że w organizmie dzieje się coś niedobrego? Sprawdźmy!

Owłosione męskie stopy
Autor: Getty Images

Większość z nas ma włosy na palcach oraz podbiciu stopy. Jedni mają jasne, ledwo widoczne owłosienie, a inni - ciemne, gęste i na dodatek kręcone. Częściej jednak włoski pojawiają się na wierzchach stóp u mężczyzn niż kobiet.

Włosy na stopach – problem estetyczny czy objaw choroby?

Osoby, które mają "bujne" włosy na stopach, dość często porównują je do stóp hobbita - postaci ze świata fantastycznego wykreowanego przez brytyjskiego pisarza J.R.R. Tolkiena. Czy zatem włosy na tych częściach ciała mogą uchodzić za problem estetyczny, czy objawy choroby? Okazuje się, że są one oznaką zdrowia, a dokładniej dobrego krążenia krwi – przekazują eksperci z amerykańskiej Kliniki Mayo.

Przyczyna nadmiernego owłosienia na palcach i stopach nie zawsze jest uchwytna. Za to mogą odpowiadać uwarunkowania genetyczne, które mocno decydują o ilości, rodzaju i lokalizacji owłosienia na ciele lub rodzinne tendencje do występowania większego niż przeciętnego owłosienia. To też wcale nie musi być dziedziczone, a może wynikać z zaburzeń hormonalnych.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia hormonalne

To może być skutek zaburzeń hormonalnych

Ta postać owłosienia może mieć związek z zaburzeniami pracy nadnerczy. Oznacza to, że nadmierne wydzielanie androgenów powoduje m.in. zwiększenie wzrostu włosów na ciele zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Dodatkowo u kobiet innym zaburzeniem, które skutkuje nadmiernym owłosieniem na niektórych obszarach ciała, to hirsutyzm. Wynika z nadprodukcji androgenów, czyli męskich hormonów płciowych.

Z tym problemem mogą borykać się osoby, które chorują na anoreksję, potocznie nazywaną jadłowstrętem psychicznym. Również niektóre leki (m.in. stosowane w chorobach autoimmunologicznych), mogą powodować porost włosów w różnych częściach ciała, w tym na palcach i stopach.

W razie niepewności zawsze owłosienie stóp można skonsultować z lekarzem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki