Masz migreny? Naukowcy twierdzą, że sen może łagodzić bóle głowy

2021-09-23 12:34

Eksperci na całym świecie zastanawiają się czy migreny przyczyniają się do słabej jakości snu, czy to zły sen prowadzi do bólów głowy. Brytyjscy naukowcy postanowili przeanalizować ostatnie badania, by sprawdzić, jak migreny wpływają na wzorce snu ludzi i nasilenie ich bólów głowy.

Badacze postanowili sprawdzić, czy istnieją różnice w subiektywnej jakości snu mierzonej za pomocą wskaźnika jakości snu Pittsburgh (PSQI) i obiektywnej architekturze snu mierzonej za pomocą polisomnografii.

W tym celu przeanalizowali 32 badania (23 kliniczno-kontrolne i 9 przekrojowych), których uczestnikami były zarówno osoby dorosłe i dzieci. Okazało się, że:

  • dorośli z migreną mieli wyższe wyniki PSQI niż zdrowi ochotnicy z grupy kontrolnej. Osoby z przewlekłą migreną zgłaszali gorszą jakość snu,
  • w przeprowadzonych badaniach polisomnograficznych pacjenci z migreną (także dzieci) wykazywali niższy odsetek snu REM,
  • dzieci wykazywały krótszy całkowity czas snu.
Bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Naukowcy doszli do wniosku, że osoby z migreną mają znacznie gorszą subiektywną jakość snu i zmienioną architekturę snu w porównaniu do osób zdrowych. Jak tłumaczą, wyniki ich analiz podkreślają rolę snu w leczeniu migren. Według nich lekarze powinni priorytetowo traktować aspekty związane ze snem, kiedy przepisują leki.

Autorzy badania podkreślają, że potrzebne są dalsze badania empiryczne na dużą skalę, aby lepiej zrozumieć zależność pomiędzy migreną a jakością i architekturą snu.

Poznaj 9 wskazówek na dobry sen

Źródło:

Subjective Sleep Quality and Sleep Architecture in Patients With Migraine: A Meta-analysis, Neurology 2021, online https://n.neurology.org/content/early/2021/09/22/WNL.0000000000012701, dostęp 23.09.2021

O autorze
Patrycja Pupiec
Współpracowała z agencjami marketingowymi, tworząc dla nich wartościowe treści. Od wielu lat związana z organizacjami charytatywnymi, gdzie działa na rzecz najbardziej potrzebujących. Specjalizuje się w tematyce ochrony zdrowia i psychologii. Interesuje się sportem oraz naukowymi odkryciami, zwłaszcza tymi dotyczącymi medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.